Teraz Arka BZ WBK Obligacji Skarbowych (obok bliźniaczej Arki Prestiż Obligacji Skarbowych) stała się drugim co do wielkości funduszem w grupie. W 2012 r. do obu tych funduszy wpłacono 2,1 mld zł (w tym 0,5 mld do Arka BZ WBK Obligacji Skarbowych), co stanowiło ponad połowę całego salda wpłat i umorzeń w grupie. Druga ważna sprawa to zmiana benchmarku (od czerwca 2012 r. jest nim indeks Merrill Lynch Polish Governments).
Jednocześnie podjęto decyzję o zbliżeniu portfela do struktury wzorca, co spowodowało ograniczenie roli zarządzającego. Zmiany widoczne są także w portfelu. Spadł udział obligacji korporacyjnych, a wzrósł udział obligacji skarbowych nominowanych w walutach obcych. Ma to związek z nowym podejściem TFI do oferty, polegającym na tworzeniu „czystych" produktów; tym razem klienci otrzymują rozwiązanie oparte na obligacjach skarbowych.
Wyniki funduszu w 2012 r. były 1,9 pkt proc. lepsze od średniej w grupie, ale patrząc na nie z szerszej perspektywy trzeba stwierdzić, że częściowo wynika to ze słabości kilku konkurentów. Czynnikiem, który pozytywnie wpływa na wyniki, są koszty zarządzania. Choć od 2011 r. wzrosły one niemal dwukrotnie, nadal pozostają na poziomie niższym niż średnia w grupie.
Dotychczasowe zachowanie funduszu należy ocenić pozytywnie. Zarządzający przez wiele lat trafnie dobierał papiery do portfela. Jednak z doświadczeń wynika, że w długim terminie fundusze benchmarkowe mają ograniczony potencjał osiągania dodatkowej stopy zwrotu. Dlatego zbliżenie portfela do struktury wzorca (benchmarku) trzeba ocenić negatywnie. Ograniczenie elastyczności zarządzającego jest wystarczającą podstawą do rewizji wcześniejszej oceny. Zwłaszcza że w przeszłości trafne decyzje zarządzającego przekładały się na dobre wyniki funduszu. Teraz ocenę ratingową obniżamy do trzech gwiazdek.