Kultura się opłaca

Biznes musi się przekonać, że inwestowanie w kulturę przynosi korzyści, mimo że trudno je przeliczyć na pieniądze.

Publikacja: 13.05.2013 15:31

Kultura się opłaca

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

Biznes i kultura najczęściej postrzegane są jako dwa odrębne światy, które kierują się różnymi interesami. O tym, jak stworzyć platformę współpracy pomiędzy inwestorami a twórcami dyskutowali w Katowicach przedstawiciele obu środowisk.

- Świat biznesu lubi budować wokół siebie nimb,  że porusza się tylko za pomocą linijki i excela. To nie sprzyja współpracy z ludźmi kultury. Moim zdaniem, świat kultury i biznesu mają ze sobą wiele wspólnego. Nawet kupując akcje przedsiębiorstw, inwestorzy nie kupują tylko liczb, ale wartość marki, która nie jest do końca policzalna – uważa Ludwik Sobolewski, były prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Res Publica Nowa zauważa, że od 2010 r. samorządy, które są największym mecenatem kultury w Polsce systematycznie zwiększały swoje wydatki na infrastrukturę kulturalną, czyli kina, teatry, sale koncertowe.  - To oznacza, że jest masowe zapotrzebowanie na kulturę i teraz jest moment dla biznesu, żeby w nią inwestować. Pytanie: jak doprowadzić do synergii tych dwóch obszarów i przekonać biznes, że kultura przynosi zyski – mówi.

Grzegorz Hajdarowicz, prezes Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej", który jest też producentem filmowym i inwestuje w szereg projektów kulturalnych podkreśla, że przedsiębiorcom często brak jest wiedzy o tym, jak inwestować w kulturę. - Często nie mają pojęcia, w co inwestują, co sprawia, że ludzie kultury często nie doceniają ludzi biznesu i traktują ich jak naiwnych prostaczków, którzy wyłożą pieniądze, żeby móc pokazać swoje logo -  mówi. Jego zdaniem, dla przedsiębiorców zaangażowanie w kulturę jest często realizacją swoich marzeń, ale można to z powodzeniem łączyć to z osiąganiem zysków. – Swego czasu kupiłem w Krakowie budynek dawnej Fabryki Schindlera, gdzie powstało  m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej. Zarobiłem na tym pieniądze, ponieważ nieruchomości zyskały na wartości – opowiada.

Dla dużych firm wspieranie kultury to często budowanie dobrego wizerunku. – Zarząd Citi Handlowego  rocznie wydaje 8,5 mln zł na wsparcie projektów społecznych i kulturalnych. Nie da się tego przeliczyć na pieniądze, ale widzimy to w badaniach postrzegania marki instytucji  - podkreśla Krzysztof Kaczmar, prezes Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym.

Z drugiej strony są twórcy, którzy muszą nauczyć się, jak trafić do biznesmena i przekonać go, że to właśnie ich projekt jest wart zainwestowania. Jakub Szczęsny, architekt, twórca projektu artystycznego Dom Kereta mówi, że aby przekonać inwestora do sfinansowania przedsięwzięcia kulturalnego, często warto odwołać się do intuicji, tzw. dobrego nosa. - Ludzie potrzebują doświadczania rzeczy, przeżycia ich na własnej skórze, wzięcia udziału w czymś, co jest unikalne. To jest ten łącznik między tymi, którzy dają pieniądze, a tymi którzy tworzą – dodaje.

Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień