Jak poinformowała w komunikacie lizbońska giełda, w ramach oferty publicznej zostało sprzedanych 21 mln akcji CTT, dzięki którym budżet Portugalii zainkasował 115,3 mln euro. 104,5 mln wydali na zakup akcji mali inwestorzy, z kolei 10,8 mln euro pochodzi od pracowników poczty, którym rząd zapewnił 2 mln akcji spółki.

Największe środki z prywatyzacji firmy Correios de Portugal pochodzą od inwestorów instytucjonalnych, którzy zakupili 9,5 mln akcji. W efekcie transakcji do portugalskiego budżetu trafiło od nich 463,7 mln euro.

"Łączna kwota, jaką Portugalia otrzymała ze sprzedaży 70 proc. udziałów poczty, nieznacznie przekracza 579 mln euro. Wydatki na obsługę emisji akcji zostaną pokryte przez CTT" - ujawniły w komunikacie władze giełdy w Lizbonie.

Według deklaracji premiera Pedra Passosa Coelho środki pochodzące z prywatyzacji 70 proc. poczty skierowane zostaną na likwidację długu publicznego.

Prywatyzacja państwowej poczty była jednym z warunków porozumienia, jakie Portugalia zawarła w maju 2011 r. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jego podstawie otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro, sama zaś zobowiązała się do ustabilizowania swoich finansów publicznych.

Po prywatyzacji CTT Portugalia staje się szóstym krajem UE, w którym udziały w państwowej poczcie posiada prywatny kapitał. Dotychczas część akcji swoich spółek pocztowych sprzedały Niemcy, Austria, Belgia, Wielka Brytania oraz Rumunia.