Matura 2023. CKE podała ostateczne wyniki zdawalności

W piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informację o wynikach egzaminu maturalnego przeprowadzonego w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2023 r.

Publikacja: 08.09.2023 11:39

(fot. ilustracyjna)

(fot. ilustracyjna)

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do tegorocznej matury przystąpiło 254 610 absolwentów. Z kolei o egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów.

Ostatecznie maturę w 2023 roku zdało 89,3 proc. Wynik ten uwzględnia egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej.  Dla porównania w ubiegłym roku maturę zdało 78,2 proc. absolwentów.

W sesji głównej i dodatkowej egzamin maturalny zdało 84,4 proc. przystępujących do egzaminu. Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, w tym roku, jak zresztą w poprzednich latach, najgorzej poszła matematyka. Zaliczyło ją 88 proc. maturzystów. Egzamin z języka polskiego i języka angielskiego (najczęściej wybierany język) zaliczyło w części pisemnej 97 proc. zdających. Wyniki z egzaminów ustnych były jeszcze wyższe - odpowiednio 99 i 98 proc.

Egzamin maturalny zdają wszyscy, którzy z obowiązkowych egzaminów uzyskają co najmniej 30 proc. To egzaminy pisemne z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego oraz egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. W przypadku egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie ma progów zdawalności.

Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w ter

Tegoroczni absolwenci, którzy przystąpili do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2023 r. – odsetek sukcesów

CKE

Matura 2023 w dwóch formułach

CKE przypomina, że w 2023 r. egzamin maturalny był przeprowadzany w dwóch formułach, tj.

1) w Formule 2023 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego

2) w Formule 2015 dla tegorocznych absolwentów 4-letniego technikum, szkoły artystycznej oraz branżowej szkoły II stopnia.

Niezależnie od formuły egzaminu maturalnego wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2023 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego:

1) w części pisemnej z: (a) języka polskiego, (b) matematyki oraz (c) wybranego języka obcego nowożytnego

2) w części ustnej z: (a) języka polskiego oraz (b) wybranego języka obcego nowożytnego.

Absolwenci szkół lub oddziałów z nauczaniem języka danej mniejszości narodowej obowiązkowo przystępowali również do części pisemnej oraz części ustnej egzaminu maturalnego z języka danej mniejszości narodowej.

Wszyscy absolwenci mieli również obowiązek przystąpić do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. W 2023 r. absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego, który przystępował do egzaminu maturalnego w Formule 2023, miał obowiązek przystąpić do części pisemnej egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym jako przedmiotu dodatkowego.

Każdy absolwent mógł również przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

W 2023 r. absolwenci 4-letniego technikum (z lat 2006–2023) oraz absolwenci branżowej szkoły II stopnia (z lat 2022 i 2023), którzy ukończyli branżową szkołę I stopnia jako absolwenci gimnazjum, nie mieli obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli spełnili wszystkie warunki niezbędne do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika

Czytaj więcej

CKE podała wyniki matur. Jak je sprawdzić?

Z danych opublikowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że do tegorocznej matury przystąpiło 254 610 absolwentów. Z kolei o egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym w sierpniu 2023 r. przystąpiło 24 844 tegorocznych absolwentów.

Ostatecznie maturę w 2023 roku zdało 89,3 proc. Wynik ten uwzględnia egzaminy w sesji głównej, dodatkowej i poprawkowej.  Dla porównania w ubiegłym roku maturę zdało 78,2 proc. absolwentów.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Tragiczny wypadek na A1: pełnomocnik kierowcy bmw wydał oświadczenie
Prawo pracy
Korporacje inwestują w kontrolerów L4. Nowy bat na symulantów
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
PiS kusi młodych: darmowy kurs prawa jazdy dla każdego 18-latka
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Zamieszanie w sprawach frankowych przez brak uchwały SN