Reklama

Rozejm w wojnie handlowej USA z Chinami zostanie przedłużony?

Przedstawiciele USA i Chin 28 lipca wznowią w Sztokholmie rozmowy dotyczące sporów dotyczących handlu między dwiema największymi gospodarkami świata. Celem rozmów jest przedłużenie rozejmu w wojnie handlowej między Waszyngtonem a Pekinem o trzy miesiące.

Publikacja: 28.07.2025 05:56

Donald Trump

Donald Trump

Foto: REUTERS/Evelyn Hockstein

12 sierpnia mija czas, jaki prezydent USA, Donald Trump, dał Chinom na zawarcie ze Stanami Zjednoczonymi porozumienia dotyczącego wymiany handlowej. Brak porozumienia oznaczałby podniesienie ceł na import z Chin do USA, na co Pekin z pewnością zareagowałby podniesieniem ceł na amerykańskie produkty. 

USA zawarły porozumienie z UE. Teraz rozmowy z Chinami

Wiosną 2025 roku Donald Trump podniósł cła na import z Chin do poziomu 125-145 proc., co de facto oznaczało zawieszenie wymiany handlowej z Państwem Środka. Jednak 12 maja Trump zawiesił karne cła wprowadzone wobec Chin na 90 dni, dając czas na negocjacje ws. porozumienia między Waszyngtonem a Pekinem. 

Do rozmów przedstawicieli Chin i USA w Sztokholmie dojdzie po tym, jak 27 lipca USA zawarły porozumienie z Unią Europejskąna mocy którego większość towarów importowanych z UE do USA będzie obłożonych cłem w wysokości 15 proc. (dotyczy to m.in. samochodów). Ponadto UE zobowiązała się do zakupu surowców energetycznych z USA wartych 750 mld dolarów oraz zainwestowania w USA ok. 600 mld dolarów w najbliższych latach.

W przypadku rozmów USA z Chinami nikt nie spodziewa się przełomu w postaci zawarcia porozumienia. Prawdopodobne jest natomiast przedłużenie rozejmu w wojnie handlowej o kolejne 90 dni, co da więcej czasu na negocjacje umowy między oboma państwami. 

Reklama
Reklama

Porozumienie ws. zawieszenia wyższych ceł na kolejne 90 dni miałoby pomóc m.in. w zorganizowaniu spotkania Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem. Do takiego spotkania przywódców USA i Chin miałoby dojść pod koniec października lub na początku listopada. 

Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko porozumienia z Chinami

Rzecznik Departamentu Skarbu USA nie chciał komentować doniesień „South China Morning Post”, z których wynika, że Waszyngton i Pekin są gotowe nie podnosić ceł, ani nie podejmować żadnych innych kroków eskalujących wojnę handlową, przez kolejnych 90 dni. 

– Jesteśmy bardzo blisko porozumienia z Chinami. Tak naprawdę w pewnym sensie już się porozumieliśmy, ale zobaczymy, jak się to potoczy – mówił Trump przed ogłoszeniem w Szkocji zawarcia porozumienia handlowego z UE. 

295 mld

Tyle (w dolarach) wynosił w 2024 roku deficyt USA w wymianie handlowej z Chinami

Wcześniejsze rozmowy między USA a Chinami, które odbyły się w maju i czerwcu w Genewie i Londynie, skupiały się na obniżeniu ceł nałożonych na siebie przez obie strony wiosną oraz przywróceniu importu metali ziem rzadkich z Chin do USA oraz na eksporcie m.in. procesorów z USA do Chin.

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Nie będzie wojny handlowej z Ameryką
Reklama
Reklama

Stany Zjednoczone zarzucają Chinom, że chińskie firmy, wspierane przez państwo, zalewają światowy rynek towarami w konkurencyjnych cenach. Z kolei Pekin skarży się, że USA, ograniczając eksport dóbr technologicznych, ograniczają chiński wzrost gospodarczy. 

Sekretarz skarbu USA Scott Bessent mówił, że Stany Zjednoczone chcą, aby Chiny bardziej zrównoważyły swoją gospodarkę, przechodząc od modelu nastawionego przede wszystkim na eksport na taki, w którym większe znaczenie odgrywa krajowa konsumpcja. 

W 2024 roku wartość wymiany handlowej między USA a Chinami wyniosła ok. 585 mld dolarów. USA importowały z Chin towary warte 440 miliardów dolarów, podczas gdy eksport z USA do Chin był wart 145 mld dolarów. Amerykański deficyt w wymianie handlowej z Chinami wynosił ok. 295 miliardów dolarów. 

12 sierpnia mija czas, jaki prezydent USA, Donald Trump, dał Chinom na zawarcie ze Stanami Zjednoczonymi porozumienia dotyczącego wymiany handlowej. Brak porozumienia oznaczałby podniesienie ceł na import z Chin do USA, na co Pekin z pewnością zareagowałby podniesieniem ceł na amerykańskie produkty. 

USA zawarły porozumienie z UE. Teraz rozmowy z Chinami

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Dyplomacja
Nowy ambasador Rosji w Polsce? Sprzeczne informacje, że Putin odwołał Andriejewa
Dyplomacja
Kim Dzong Un kazał swoim żołnierzom przygotowywać się na „prawdziwą wojnę”
Dyplomacja
Prezydent Chin radzi Unii Europejskiej, by „dokonywała właściwych wyborów”
Dyplomacja
Thomas Rose. Ambasador czy namiestnik Donalda Trumpa?
Dyplomacja
Donald Trump zawarł porozumienie z Japonią. Cła będą niższe, Japonia zainwestuje w USA
Reklama
Reklama