Reklama

Donald Trump zawarł porozumienie z Japonią. Cła będą niższe, Japonia zainwestuje w USA

„Właśnie zawarłem największe w historii porozumienie handlowe z Japonią” - napisał prezydent USA Donald Trump w swoim serwisie społecznościowym Truth Social.

Publikacja: 23.07.2025 05:35

Po ogłoszeniu przez Trumpa porozumienia handlowego z Japonią indeks Nikkei zwyżkuje

Po ogłoszeniu przez Trumpa porozumienia handlowego z Japonią indeks Nikkei zwyżkuje

Foto: REUTERS

Porozumienie uchroni Japonię przed nałożeniem na towary importowane z tego kraju 25-procentowych ceł (miały wejść w życie 1 sierpnia). Na jego mocy towary importowane do USA z Japonii obłożone będą 15-procentowym cłem. Japonia zobowiązała się do zainwestowania w USA 550 mld dolarów. 

USA obniżają cła na samochody sprowadzane z Japonii

„To bardzo ekscytujący czas dla Stanów Zjednoczonych Ameryki, zwłaszcza ze względu na fakt, że zawsze mieliśmy świetne relacje z Japonią” – podkreślił Trump.

Trump napisał też, że do USA trafi „90 proc. zysków” z 550 mld dolarów japońskich inwestycji bezpośrednich w Stanach Zjednoczonych, które będą efektem porozumienia. 

Czytaj więcej

Nowe cła w handlu UE-USA. Linie lotnicze i producenci liczą straty
Reklama
Reklama

„Ta umowa stworzy setki tysięcy miejsc pracy – nigdy czegoś takiego nie było. I co może najważniejsze, Japonia otworzy kraj na handel (towarami z USA - red.), w tym samochodami, samochodami ciężarowymi, ryżem i innymi produktami rolnymi (...). Japonia będzie płacić USA cła wzajemne w wysokości 15 proc.” – dodał prezydent USA. 

Z kolei premier Japonii Shigeru Ishiba podkreślił, że Japonia będzie obłożona przez USA najniższymi cłami spośród wszystkich państw, które osiągają nadwyżkę w wymianie handlowej z USA. Elementem umowy ma być też obniżenie już nałożonych, 25-procentowych ceł na samochody z Japonii sprowadzane do Stanów Zjednoczonych, do poziomu 15 proc. Eksport japońskich samochodów do USA stanowi jedną czwartą całego eksportu Japonii do USA. 

Reakcja giełd na porozumienie USA z Japonią

Po ogłoszeniu porozumienia między USA a Japonią, indeks Nikkei wzrósł o 2,6 proc. do najwyższego poziomu w 2025 roku. Akcje Toyoty zyskały ponad 11 proc. a Nissana i Hondy – ponad 8 proc. 

Niezadowolenie z porozumienia wyrażają amerykańscy producenci samochodów, którzy zwracają uwagę, że administracja Donalda Trumpa obniża cła na japońskie samochody, w których produkcji amerykańskie firmy nie uczestniczą w czasie, gdy utrzymywane są 25-procentowe cła na towary z Kanady i Meksyku, gdzie amerykańskie firmy produkują samochody. – To zły układ dla amerykańskiego przemysłu i pracowników amerykańskiej branży motoryzacyjnej – mówi Matt Blunt, stojący na czele Amerykańskiej Rady ds. Polityki Motoryzacyjnej.

W 2024 roku USA sprowadziły z Japonii warte 55 mld dolarów samochody i części samochodowe. Jednocześnie eksport amerykańskich samochodów i części samochodowych do Japonii był wart jedynie 2 mld dolarów. 

Łączna wartość wymiany handlowej USA i Japonii w 2024 roku wynosiła blisko 230 mld dolarów. Japonia, która w wymianie handlowej z USA osiągnęła nadwyżkę w wysokości blisko 70 mld dolarów, jest piątym największym partnerem handlowym USA – wynika z danych amerykańskiego urzędu statystycznego. 

Reklama
Reklama

USA zawierają umowy handlowe z partnerami przed zapowiedzianym przez Donalda Trumpa podnoszeniem ceł

Analitycy uważają, że umowa jest korzystna dla Japonii. Kazutaka Maeda, ekonomista z Meiji Yasuda Research Institute jest zdania, że ustalenie ceł na poziomie 15 proc. pozwoli japońskiej gospodarce uniknąć recesji. 

Japońskie inwestycje w USA

Japonia jest jednym z największych zagranicznych inwestorów w USA. Wliczając inwestycje Japońskiego Państwowego Funduszu Emerytalnego i japońskich ubezpieczycieli, Tokio zainwestowało ok. 2 bln dolarów na amerykańskich rynkach. Z danych Banku Japonii wynika, że japońskie inwestycje bezpośrednie w USA osiągnęły wartość 1,2 bln dolarów (dane na koniec 2024 roku). 

Umowa z Japonią jest kolejną umową zawartą przez administrację Trumpa z partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych przed 1 sierpnia, gdy w życie mają wejść nowe, podwyższone cła na import do USA. Trump z polityki celnej uczynił ważny oręż swojej dyplomacji, podkreślając wielokrotnie, że chce zmienić niekorzystny dla Stanów Zjednoczonych bilans wymiany handlowej z innymi państwami, zmuszając je do zwiększenia importu z USA, a także doprowadzając do powrotu części produkcji do Stanów Zjednoczonych. 

Czytaj więcej

Kanadyjski bojkot amerykańskich alkoholi mocnych zadał wyjątkowo bolesny cios USA

W ostatnim czasie USA zawarły porozumienia handlowe z Wielką Brytanią, Wietnamem, Indonezją, Filipinami i wstrzymały wojnę celną z Chinami. 

Porozumienie uchroni Japonię przed nałożeniem na towary importowane z tego kraju 25-procentowych ceł (miały wejść w życie 1 sierpnia). Na jego mocy towary importowane do USA z Japonii obłożone będą 15-procentowym cłem. Japonia zobowiązała się do zainwestowania w USA 550 mld dolarów. 

USA obniżają cła na samochody sprowadzane z Japonii

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Dyplomacja
Ambasador Wielkiej Brytanii: Zazdrościmy Polsce 30-letniego cudu gospodarczego
Dyplomacja
Ostatnie działania Izraela zaskoczyły Donalda Trumpa. Dzwonił do Beniamina Netanjahu
Dyplomacja
Król Belgii o sytuacji w Strefie Gazy: Hańba dla ludzkości
Dyplomacja
Kolejne spięcie na linii Polska-Węgry. Wymiana zdań między Sikorskim i Szijjarto
Dyplomacja
Polska obniża rangę stosunków dyplomatycznych z Węgrami. Ambasador odwołany
Reklama
Reklama