Strefa Gazy: Sześcioro dzieci zginęło w izraelskim nalocie. "Jaką zbrodnię popełniły?" (WIDEO)

Antony Blinken, sekretarz stanu USA, przybył w niedzielę do Tel Awiwu z dziewiątą wizytą od momentu wybuchu wojny Izraela z Hamasem w Strefie Gazy. Tymczasem Hamas oskarża Izrael o sabotowanie rozmów dotyczących zawieszenia broni. W niedzielnych nalotach na Strefę Gazy zginęło 21 osób - podaje strona palestyńska.

Publikacja: 19.08.2024 05:15

W niedzielę Izrael atakował z powietrza cele w Strefie Gazy

W niedzielę Izrael atakował z powietrza cele w Strefie Gazy

Foto: Reuters TV via REUTERS

arb

Blinken spotka się w poniedziałek z najważniejszymi politykami Izraela, w tym premierem Beniaminem Netanjahu. Jego wizyta na Bliskim Wschodzie ma pomóc w osiągnięciu porozumienia w kwestii zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem. Jednak strona palestyńska, kilka godzin po tym, jak Blinken wylądował w Tel Awiwie, oskarżyła izraelski rząd o działania, które mają sabotować ewentualne porozumienie.

Amerykanie: Rozmowy o zawieszeniu broni w Strefie Gazy znalazły się w punkcie zwrotnym

Hamas obarcza Beniamina Netanjahu odpowiedzialnością za „udaremnianie wysiłków mediatorów”, opóźnianie zawarcia porozumienia i narażanie izraelskich zakładników, wciąż przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy, na śmierć w związku z działaniami ofensywnymi izraelskiej armii na terenie enklawy.

Blinken, po wizycie w Izraelu, uda się do Egiptu. Egipt i Katar są aktywnie zaangażowane w mediacje między Izraelem a Hamasem.

Przedstawiciele administracji Joe Bidena przekonują, że rozmowy na temat zawieszenia broni w Strefie Gazy i powrotu zakładników do Izraela znalazły się w „punkcie zwrotnym”. - Uważamy, że to kluczowy czas – mówi rozmówca agencji Reutera.

Palestyńczycy: W niedzielnym nalocie Izraela zginęły dzieci i ich matka. "Co zrobiły, aby na to zasłużyć?"

Tymczasem w niedzielę w izraelskich nalotach na Strefę Gazy zginąć miało 21 cywilów, w tym sześcioro dzieci i ich matka – podaje strona palestyńska. Najmłodsza ofiara nalotu na budynek mieszkalny w mieście Dajr al-Balah to 18-miesięczne dziecko - poinformował agencję Reutera dziadek dzieci, które zginęły w nalocie, Mohammed Khattab.

Czytaj więcej

Negocjacje w Katarze o wojnie w Gazie. Ostatnia szansa na deeskalację

- Jaką zbrodnię popełniły? Czy zabiły Żyda? Czy strzelały do Żydów? Czy wystrzeliwały rakiety w stronę Żydów? Co zrobiły, aby na to zasłużyć? - pytał Khatab.

Izraelska armia nie skomentowała doniesień o śmierci dzieci w nalocie. Izrael wielokrotnie zaprzeczał, jakoby atakował cele cywilne w Strefie Gazy i podkreślał, że jego działania militarne w enklawie mają na celu zniszczenie Hamasu. Izrael oskarża jednocześnie Hamas, że ten wykorzystuje cywilów w charakterze żywych tarczy, czemu strona palestyńska zaprzecza.

Beniamin Netanjahu o rozmowach w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy: Są sprawy, w których nie możemy być elastyczni

Rozmowy o zawieszeniu broni między Izraelem a Hamasem mają być prowadzone w tym tygodniu w Kairze, po dwudniowych negocjacjach w Dausze w ubiegłym tygodniu. Blinken liczy, że w czasie jego kolejnej wizyty na Bliskim Wschodzie dojdzie do przełomu.

Wojna Izraela z Hamasem trwa od 7 października 2023 roku, gdy Palestyńczycy niespodziewanie zaatakowali Izrael, zabijając ok. 1 200 osób i biorąc do niewoli 253 zakładników. W izraelskiej operacji odwetowej zginęło jak dotąd ponad 40 tys. Palestyńczyków – wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy. Izrael twierdzi, że zabił 17 tys. bojowników Hamasu.

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

Izraelska operacja wojskowa w Strefie Gazy

PAP

W wyniku działań wojennych niemal cała Strefa Gazy została obrócona w ruinę, a większość z 2,3 mln jej mieszkańców musiało uciekać z domów. Enklawie grozi katastrofa humanitarna i klęska głodu.

W kontekście rozmów na temat zawieszenia broni premier Izraela, Beniamin Netanjahu, mówił w niedzielę członkom swojego gabinetu, że „są sprawy, w których Izrael może być elastyczny i takie, w których nie może być elastyczny, w których będzie nalegał”.

Strona izraelska chce m.in. aby jej wojska pozostały w rejonie granicy między Strefą Gazy a Egiptem (tzw. korytarz filadelfijski, w okolicy miasta Rafah), aby gwarantować, iż z Egiptu do Strefy Gazy nie będzie przemycana broń. Kancelaria Netanjahu podkreśla, że premier Izraela chce osiągnąć porozumienie, które doprowadzi do uwolnienia jak największej liczby zakładników Hamasu, a jednocześnie umożliwi Izraelowi osiągnięcie celów wojny – czyli m.in. uniemożliwienie Hamasowi dalszych rządów w Strefie Gazy.

Hamas zarzuca Izraelowi, że warunki przedstawiane przez Beniamina Netanjahu mają na celu storpedowanie porozumienia. Hamas chce, aby porozumienie w sprawie zawieszenia broni oznaczało de facto trwałe zakończenie walk. Izrael zgadza się jedynie na przerwę w działaniach zbrojnych.

Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski wskazał nowego szefa MSZ
Dyplomacja
Beniamin Netanjahu nie chce wycofać wojsk ze Strefy Gazy, bo boi się, że tam nie wrócą
Dyplomacja
Kreml wyjaśnia, dlaczego musi zmienić doktrynę nuklearną
Dyplomacja
Wielka Brytania wstrzymuje eksport części uzbrojenia do Izraela
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Dyplomacja
Joe Biden krytykuje Beniamina Netanjahu. Izrael: Znaczące, że nie Hamas
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki