USA wstrzymują realizację wszystkich zamówień na Patrioty. Na dostawę czeka m.in. Polska

Amerykański rząd ma wstrzymać realizację wszystkich zamówień na zestawy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot oraz pociski przechwytujące do nich do czasu, aż Ukraina będzie mieć wystarczającą liczbę zestawów tego typu do ochrony przed rosyjskimi atakami - pisze "Financial Times".

Publikacja: 20.06.2024 13:09

Test pocisku do zestawu Patriot

Test pocisku do zestawu Patriot

Foto: US DoD

Decyzja ma być ogłoszona w czwartek, po tym jak Joe Biden mówił przed tygodniem, w czasie pobytu we Włoszech, gdzie wziął udział w szczycie G7, że zagwarantował dostawę dodatkowych zestawów przeciwlotniczych dla Ukrainy.

Joe Biden obiecał, że Ukraina otrzyma zestawy przeciwlotnicze „względnie szybko”

Dostawy te mają obejmować baterie rakiet Patriot, o które Kijów zabiegał w związku z intensyfikacją ataków powietrznych i rakietowych na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Rosjanie do ataków używają m.in. pocisków balistycznych i hipersonicznych, które przechwycić są w stanie tylko zestawy Patriot.

Czytaj więcej

USA zabiorą z Polski baterię Patriotów? Ekspert: Nie sądzę, byłby to błąd

Biden mówił, że pięć krajów zgodziło się wysłać zestawy Patriot i inne nowoczesne zestawy przeciwlotnicze na Ukrainę, a inne państwa, które oczekują na dostawy systemów Patriot będą musiały poczekać, ponieważ „wszystko, co Amerykanie mają, pójdzie na Ukrainę, dopóki jej potrzeby nie zostaną zaspokojone”.

Po podpisaniu 10-letniej umowy ws. bezpieczeństwa z Ukrainą Biden mówił, że Kijów otrzyma więcej zestawów przeciwlotniczych „względnie szybko”.

Ogłoszenie wstrzymania dostaw zestawów Patriot do innych niż Ukraina krajów ma być realizacją zobowiązania Bidena wobec Kijowa w kwestii zapewnienia Ukrainie zestawów przeciwlotniczych do ochrony miast i infrastruktury krytycznej — mówią dwie osoby znające szczegóły decyzji pytane przez „Financial Times”.

Ukraina ma obecnie co najmniej cztery baterie Patriotów dostarczone przez USA i Niemcy

Na dostawy Patriotów czekają m.in. Polska (do naszego kraju ma dotrzeć jeszcze sześć baterii, które mają osiągnąć gotowość operacyjną do 2030 roku), Rumunia i Niemcy — pisze „FT”. Zamówienie na zestawy Patriot złożyła też Hiszpania, a koalicja państw NATO w styczniu zamówiła 1 000 pocisków przechwytujących do zestawów Patriot.

Dlaczego Ukraina tak bardzo potrzebuje zestawów Patriot?

Patrioty posiadają w Europie Hiszpania, Grecja i Rumunia, które jak dotąd odmówiły przekazania ich Ukrainie. Polski rząd podkreślał, że stacjonująca w Polsce amerykańska bateria Patriotów chroni infrastrukturę wykorzystywaną do przesyłania zachodniej broni na Ukrainę w związku z czym już teraz pomaga w obronie Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski określił Patrioty mianem „najskuteczniejszych zestawów obrony przeciwlotniczej na świecie”. Podkreślił, że są one w stanie strącać wszystkie rosyjskie rakiety, w tym balistyczne. 

Ukraina ma obecnie co najmniej cztery baterie Patriotów dostarczone przez USA i Niemcy. Niemcy zobowiązały się wysłać na Ukrainę jeszcze jedną baterię Patriotów, jedną baterię ma na Ukrainę wysłać też Holandia. Z kolei Włochy mają wysłać na Ukrainę baterię zestawów SAMP/T — europejskiego odpowiednika zestawu Patriot.

11 czerwca Wołodymyr Zełenski alarmował w Berlinie, że Ukraina „doświadcza obecnie najbardziej niszczycielskiej formy wykorzystywania przez Rosję energii jako broni”.

Rosjanie w ostatnich miesiącach intensywnie atakują ukraińską infrastrukturę energetyczną - ataki rakietowe i z użyciem dronów miały pozbawić Ukrainę 9 gigawatów energii, podczas gdy w szczycie zapotrzebowania na energię poprzedniej zimy Kijów zużywał 18 gigawatów. - Więc połowa tego już nie istnieje — alarmował Zełenski.

Decyzja ma być ogłoszona w czwartek, po tym jak Joe Biden mówił przed tygodniem, w czasie pobytu we Włoszech, gdzie wziął udział w szczycie G7, że zagwarantował dostawę dodatkowych zestawów przeciwlotniczych dla Ukrainy.

Joe Biden obiecał, że Ukraina otrzyma zestawy przeciwlotnicze „względnie szybko”

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla