Biden rozmawiał z Erdoganem o F-16 i Szwecji w NATO

Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana z gratulacjami w związku ze zwycięstwem Erdogana w II turze wyborów prezydenckich w Turcji.

Publikacja: 30.05.2023 05:18

Turecki myśliwiec F-16

Turecki myśliwiec F-16

Foto: Staff Sgt. Jonathan Snyder, Public domain, via Wikimedia Commons

Wygrywając w tegorocznych wyborach prezydenckich Erdogan zapewnił sobie trzecią kadencję na stanowisku prezydenta. W sumie turecki prezydent rządzi krajem już 20 lat - od 2003 roku (początkowo sprawował rządy jako premier).

USA sprzedadzą Turcji F-16? Biden: Będziemy jeszcze rozmawiać

W czasie rozmowy Bidena z Erdoganem poruszone zostały tematy zakupu przez Turcję myśliwców F-16 oraz wyrażenia przez Turcję zgody na dołączenie do NATO Szwecji.

- Rozmawiałem z Erdoganem. Pogratulowałem Erdoganowi. On wciąż chce pracować nad kwestiami związanymi z F-16. Powiedziałem mu, że chcę porozumienia (Turcji) ze Szwecją, więc zróbmy to. Będziemy ze sobą w kontakcie - powiedział Biden dziennikarzom przed Białym Domem.

Czytaj więcej

Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"

Na pytanie czy spodziewa się jakichś posunięć Erdogana w sprawie zgody na członkostwo Szwecji w NATO, Biden odparł: "Podniosłem tę kwestię w rozmowie z nim". - Będziemy rozmawiać dłużej w przyszłym tygodniu - dodał.

Szwecja i Finlandia, zrywając z polityką neutralności po inwazji Rosji na Ukrainę, wystąpiły z formalnymi wnioskami o członkostwo w NATO w połowie maja 2022 roku. Na ubiegłorocznym szczycie NATO wnioski tych krajów o akcesję do Sojuszu zostały przyjęte - ale formalne rozszerzenie wymaga ratyfikacji tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie. Finlandia została krajem NATO 4 kwietnia, Szwecja nadal czeka na wyrażenie zgody na jej akcesję do Sojuszu przez Węgry i Turcję.

Turcja jest zainteresowana zakupem w USA myśliwców F-16 i blisko 80 zestawów do modernizacji już posiadanych myśliwców. Kontrakt miałby mieć wartość ok. 20 mld dolarów.

Dlaczego Kongres USA blokuje sprzedaż myśliwców F-16 Turcji?

Zawarcie umowy jest jednak blokowane przez Kongres w związku z obiekcjami dotyczącymi braku zgody Turcji na rozszerzenie NATO o Szwecję, a także ze względu na oskarżenia pod adresem Turcji o łamanie praw człowieka i politykę wobec Syrii i tamtejszych Kurdów. Administracja Bidena oficjalnie popiera sprzedaż myśliwców Turcji.

Czytaj więcej

Nad Bosforem bez zmian

W 2023 roku Kongres wyraził zgodę na sprzedaż Turcji wartego 259 mln dolarów sprzętu do modernizacji F-16 - kilka dni po tym jak turecki parlament ratyfikował decyzję o rozszerzeniu NATO o Finlandię.

Waszyngton przekazał Ankarze, iż będzie trudno skłonić Kongres do zaakceptowania sprzedaży myśliwców, jeśli Ankara nie pozwoli na akcesję Szwecji do Sojuszu

Administracja Bidena zaprzecza jakoby USA uzależniały sprzedaż F-16 Turcji od wyrażenia przez nią zgody na rozszerzenie NATO o Szwecję, ale szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu, mówił w styczniu, że amerykańska strona postawiła sprawę jasno: zatwierdzenie rozszerzenia NATO o Szwecję byłoby odebrane pozytywnie przez Kongres.

Źródło znające szczegóły rozmów między Turcją a USA twierdzi, że Waszyngton przekazał Ankarze, iż będzie trudno skłonić Kongres do zaakceptowania sprzedaży myśliwców, jeśli Ankara nie pozwoli na akcesję Szwecji do Sojuszu.

Turcja blokuje rozszerzenie NATO o Szwecję twierdząc, że kraj ten udziela schronienia osobom związanym z organizacjami paramilitarnymi Kurdów, które Turcja uważa za organizacje terrorystyczne.

Dla Waszyngtonu zakończenie procesu rozszerzenia NATO przed szczytem w Wilnie (11-12 lipca) jest jednym z priorytetów polityki zagranicznej.

Wygrywając w tegorocznych wyborach prezydenckich Erdogan zapewnił sobie trzecią kadencję na stanowisku prezydenta. W sumie turecki prezydent rządzi krajem już 20 lat - od 2003 roku (początkowo sprawował rządy jako premier).

USA sprzedadzą Turcji F-16? Biden: Będziemy jeszcze rozmawiać

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Ambasador Niemiec: Nasza odpowiedzialność za przeszłość to też odpowiedzialność za naszą wspólną przyszłość
Dyplomacja
Radosław Sikorski: Obrona szpitali onkologicznych dla dzieci nie oznacza eskalacji
Dyplomacja
Polski apel do państw UE. W tle współpraca z USA przeciwko dezinformacji Kremla
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla