Chiny ostrzegają USA. Grożą odwetem

Chiny zapowiedziały odwet jeśli przewodniczący Izby Reprezentantów, Kevin McCarthy, spotka się z prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen w czasie jej tranzytu przez USA. Do spotkania McCarthy'ego z Tsai miałoby dojść w Kalifornii.

Publikacja: 29.03.2023 06:30

Kevin McCarthy, przewodniczący Izby Reprezentantów

Kevin McCarthy, przewodniczący Izby Reprezentantów

Foto: AFP

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję, integralną część Państwa Środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Gdy w sierpniu 2022 roku z wizytą na Tajwan przybyła ówczesna szefowa Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, po jej wylocie z wyspy Chiny zorganizowały największe w historii ćwiczenia marynarki wojennej i lotnictwa w pobliżu Tajwanu. W czasie ćwiczeń chińskie samoloty i okręty przekraczały regularnie tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej (nieformalnie dzielącą wody cieśniny na część chińską i tajwańską), a chińskie rakiety spadały u wybrzeży Tajwanu.

Czytaj więcej

Były prezydent Tajwanu jedzie do Chin. Historyczna wizyta

Spotkania przedstawicieli władz USA z prezydent Tajwanu Chiny postrzegają jako wsparcie dla zwolenników formalnej niepodległości Tajwanu.

Tsai wyrusza 29 marca w podróż do Gwatemali i Belize - w czasie tej podróży będzie przesiadać się w Nowym Jorku i Los Angeles. Chociaż informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona to jednak spodziewane jest spotkanie McCarthy'ego z Tsai w czasie, gdy będzie ona wracać na Tajwan i przesiadać się na lotnisku w Kalifornii.

Tajwańscy prezydenci zazwyczaj korzystają z tranzytu przez USA w czasie wizyt w państwach Ameryki Łacińskiej oraz państw położonych na Pacyfiku

Zhu Fenglian, rzeczniczka chińskiego Biura ds. Tajwanu, w czasie spotkania z dziennikarzami ostrzegła, że jeśli Tsai spotka się w USA z McCarthym będzie to "kolejna prowokacja, która poważnie naruszy zasadę jednych Chin i będzie godzić w suwerenność i integralność terytorialną Chin".

- Zdecydowanie sprzeciwiamy się temu i z pewnością sięgniemy po środki odwetowe - zapowiedziała Zhu, nie rozwijając jednak tej myśli.

Waszyngton apeluje do Pekinu, by nie wykorzystywał podróży Tsai jako pretekstu do agresywnych posunięć wobec Tajwanu.

Tajwańscy prezydenci zazwyczaj korzystają z tranzytu przez USA w czasie wizyt w państwach Ameryki Łacińskiej oraz państw położonych na Pacyfiku, które utrzymują relacje dyplomatyczne z Tajwanem. Często przy okazji takich podróży prezydenci Tajwanu odbywają nieoficjalne spotkania z przedstawicielami władz USA.

Chiny podkreślają, że Tajwan - uznawany przez nich za integralną część Chin -  nie ma prawa do utrzymywania własnych relacji dyplomatycznych.

Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest
Dyplomacja
Kosowo: Żołnierze z Polski pilnują ratusza w Zvečan. Rosja wspiera Serbów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Dyplomacja
USA mówią, że nie popierają ataków na Rosję. Rosyjski ambasador: Czyli zachęcają
Dyplomacja
"Lex Tusk". MSZ wydał oświadczenie ws. "uwag sojuszników". Wskazuje na USA