Izrael wznowi wycieczki edukacyjne młodzieży do Polski

Delegacja izraelska osiągnęła wstępne porozumienia z polskim rządem w celu uregulowania kwestii bezpieczeństwa oraz tematyki wycieczek edukacyjnych izraelskiej młodzieży do Polski - podają izraelskie media.

Publikacja: 16.03.2023 18:51

Izrael wznowi wycieczki edukacyjne młodzieży do Polski

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Spór między Izraelem a Polską dotyczący wycieczek młodych Izraelczyków, który mieli się  Polsce uczyć o historii Holokaustu, ciągnął się przez kilka lat.

Sporne były m.in. kwestie związane z wprowadzonymi w Polsce przepisami dotyczącymi penalizowania oskarżeń skierowanych przeciwko Polakom o udział lub pomocnictwo w prześladowaniu Żydów podczas II wojny światowej, a także zmiany w kodeksie postępowania administracyjnego, które utrudniły Ocalonym z Holokaustu dochodzenie roszczeń.

Czytaj więcej

Szef MSZ Izraela krytykuje ustawę, przyjętą przez polski Sejm

Kolejną przyczyną sporów był fakt, że izraelska młodzież przyjeżdżała do Polski w obstawie uzbrojonych ochroniarzy, czemu Polska zdecydowanie się sprzeciwiała.

W czwartek media izraelskie poinformowały, że Polska i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie przywrócenia wyjazdów edukacyjnych młodzieży.

Serwis informacyjny Ynet poinformował, że osiągnięto porozumienie, zgodnie z którym polska ochrona będzie chronić wycieczki, a izraelscy strażnicy zostaną dopuszczeni do udziału w przypadkach określonych zagrożeń.

Minister edukacji Yoav Kisch podziękował szefowi polskiej dyplomacji Zbigniewowi Rauowi, mówiąc, że przywrócenie wyjazdów młodzieży było „najwyższym priorytetem” i że „wielkie znaczenie ma nauczanie izraelskich uczniów o Holokauście… jest to nieodłączna część żydowskiej historii. ”

Premier Benjamin Netanjahu pochwalił porozumienie, mówiąc, że „lekcje Holokaustu można wyciągnąć na wiele sposobów, ale nie ma nic lepszego niż zobaczenie tego na własne oczy”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło  w oświadczeniu na swoje stronie, że w Warszawie odbyły się negocjacje umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Państwa Izrael o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży oraz że osiągnięto wstępne porozumienie w tej sprawie.

Młodzi żydowscy Izraelczycy tradycyjnie podróżują do Polski latem między 11 a 12 klasą, zwiedzając byłe nazistowskie obozy, aby dowiedzieć się o Holokauście i upamiętnić zamordowanych. Wycieczka od dawna uważana jest za rytuał przejścia w izraelskiej edukacji, a przed pandemią COVID-19 każdego roku uczestniczyło w niej około 40 000 izraelskich uczniów - przypomina "The Timeds of Israel".

'Sześć milionów Żydów, w tym prawie wszyscy z około 3 milionów Żydów w Polsce, zostało zabitych przez nazistów i ich kolaborantów podczas Holokaustu, a główne nazistowskie obozy śmierci znajdowały się w Polsce" - czytamy.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach