Wielka Brytania dołączy do projektu UE ws. mobilności wojsk

Ministrowie obrony państw Unii Europejskiej we wtorek podjęli decyzję o umożliwieniu dołączenia do unijnego projektu "Mobilności Wojskowej" Wielkiej Brytanii. Od 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania nie jest już państwem UE.

Publikacja: 15.11.2022 14:52

Josep Borrell

Josep Borrell

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 265

Jeszcze jako członek Unii Londyn sceptycznie podchodził do działań mających na celu zwiększenie integracji wojskowej w ramach UE, obawiając się, że będzie to działanie osłabiające NATO. 

Jednak do unijnego projektu "Mobilność Wojskowa", którego celem jest ułatwienie przerzutu wojsk w Europie, przystąpiły już państwa będące nieeuropejskimi członkami NATO - USA i Kanada.

Celem projektu jest uproszenie i ujednolicenie procedur dotyczących przerzutu wojsk lądem, koleją, morzem i powietrzem po terytorium UE.

Czytaj więcej

Szczyt G20. "Nie możemy pozwolić, by świat pogrążył się w zimnej wojnie"

- Rosyjska wojna przeciw Ukrainie po raz kolejny pokazała, że możliwość sprawnego przerzutu wojsk i sprzętu po Europie i poza nią jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

- Po tym jak USA, Kanada, Norwegia dołączyły do nas w ubiegłym roku, brytyjski udział (w programie) jest kolejnym dowodem jak ważny jest to projekt - dodał.

- Zapewnienie szybkiego przerzutu i bezpiecznego transportu sił zbrojnych jest kluczowe dla poprawy zdolności UE i NATO w zakresie reakcji na kryzysu, w szczególności teraz, gdy zapewniamy pilne, wojskowe wsparcie Ukrainie - podkreślił szef unijnej dyplomacji.

Celem projektu jest uproszenie i ujednolicenie procedur dotyczących przerzutu wojsk lądem, koleją, morzem i powietrzem po terytorium UE

Wielka Brytania jest jednym z najgłośniejszych krytyków rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Londyn po 24 lutego przekazał jak dotąd 4,5 mld dolarów w formie pomocy wojskowej i gospodarczej walczącej z Rosją Ukrainie.

We wtorek Rada Unii Europejskiej ogłosiła też decyzję o uruchomieniu misji pomocy wojskowej dla Ukrainy, której celem jest szkolenie ukraińskich żołnierzy. W ramach tej misji przeszkolenie na terytorium UE ma przejść do 15 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy
Dyplomacja
Władze RPA zastanawiają się czy mają aresztować Putina
Dyplomacja
Niemcy nakazują Rosji zamknięcie jej placówek dyplomatycznych
Dyplomacja
Kandydatka na sekretarza generalnego NATO twierdzi, że nią nie jest