Aktualizacja: 02.05.2025 08:47 Publikacja: 27.07.2022 13:00
Ann Linde
Foto: Raoul Somers, Ministerie van Buitenlandse Zaken, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons
Przed dwoma tygodniami deputowany Björn Söder (Szwedzcy Demokraci) wystąpił do minister spraw zagranicznych z interpelacją, w której pytał, czy Ann Linde rozważyłaby wykonanie aktu dobrej woli poprzez podjęcie inicjatywy zwrócenia Polsce Statutu Łaskiego. Söder podkreślił, że Polska troszczy się o bezpieczeństwo Szwecji, polski Sejm szybko przyjął ustawę o rozszerzeniu NATO o Szwecję, a Statut Łaskiego to ważny dla Polski dokument.
Odpowiedź szefowej szwedzkiej dyplomacji została opublikowana w serwisie internetowym miejscowego parlamentu. Ann Linde oświadczyła, że nie zamierza inicjować zwrotu Statutu Łaskiego, który obecnie znajduje się w zbiorach Uniwersytetu w Uppsali. Szefowa MSZ Szwecji stwierdziła, że "restrykcyjne podejście do zwrotu łupów wojennych" jest charakterystyczne nie tylko dla Szwecji, a taką praktykę stosuje większość państw. "Łupy wojenne z XVII wieku są legalnymi zdobyczami, zgodnie ówczesnym prawem międzynarodowym" - napisała Linde.
Ukraina jest gotowa podpisać umowę o dostępie do surowców naturalnych z USA – podaje Bloomberg, powołując się na...
W rozmowie z ABC News Donald Trump wyraził opinię, że być może Władimir Putin stara się trochę przeciągnąć rozmo...
MSZ Francji oskarżyło rosyjski wywiad wojskowy (GRU) o serię cyberataków, w tym ataków na ministerstwa, firmy z...
Większość państw należących do Inicjatywy Trójmorza na jubileuszowym szczycie będą reprezentowali prezydenci, a...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przez kilka ostatnich dni nie było powodu, dla którego Putin miałby wystrzeliwać rakiety w obszary cywilne, mias...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas