Polska, Litwa, Łotwa i Estonia chcą więcej wojsk NATO na flance wschodniej

Kraje bałtyckie i Polska zwróciły się do NATO z prośbą o znaczne zwiększenie obecności wojskowej sił Sojuszu na ich terytorium, a także o rozmieszczenie na ich terytorium dodatkowych systemów uzbrojenia, takich jak np. systemy obrony przeciwlotniczej - informuje "Washington Post".

Publikacja: 18.05.2022 04:53

Francuscy żołnierze w czasie ćwiczeń

Francuscy żołnierze w czasie ćwiczeń

Foto: AFP

Dodatkowe siły NATO w Polsce i krajach bałtyckich miałyby przeciwdziałać możliwej "bezpośredniej rosyjskiej agresji" - pisze amerykański dziennik.

"Bezpośrednia militarna agresja ze strony Rosji przeciwko sojusznikom z NATO nie może być wykluczona" - mają przekonywać w poufnym dokumencie przedstawiciele państw bałtyckich. Z treścią dokumentu zapoznali się dziennikarze "Washington Post".

Czytaj więcej

Rosja może wycofać się z WTO i WHO. Zarzuca „zaniedbanie wszystkich zobowiązań”

W dokumencie czytamy, że "Rosja może szybko skoncentrować siły w pobliżu wschodniej granicy NATO i postawić Sojusz w obliczu wojny metodą faktów dokonanych".

Kraje bałtyckie proponują, aby wysłać kontyngent wojskowy sił NATO liczący do 20 tysięcy żołnierzy do każdego z państw, które może być "zagrożone przez Rosję".

Politycy z krajów Zachodu, m.in. Francji i Włoch, wyrażają sceptycyzm co do tego czy Rosja może zagraża terytoriom państw NATO w najbliższej przyszłości

Jednocześnie - jak pisze "Washington Post" - politycy z krajów Zachodu, m.in. Francji i Włoch, wyrażają sceptycyzm co do tego czy Rosja może zagraża terytoriom państw NATO w najbliższej przyszłości. Ich zdaniem rozmieszczenie tak dużej liczby żołnierzy NATO na flance wschodniej, kosztem innych rejonów, może osłabić ich potencjał odstraszający i być zbyt kosztowne.

Wstępna decyzja w tej sprawie miałaby być podjęta pod koniec czerwca, w czasie szczytu przywódców państw NATO w Madrycie.

Na szczycie tym NATO prawdopodobnie formalnie zaakceptuje też wnioski członkowskie Szwecji i Finlandii o przyjęcie do Sojuszu, jeżeli Turcja wycofa swój sprzeciw wobec rozszerzenia.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie