Morawiecki rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, ale też o sytuacji wokół Ukrainy oraz o szantażu gazowym stosowanym przez Rosję.

Mówiąc o możliwych mechanizmach rozwiązania kryzysu na granicy Polski, Morawiecki mówił, że "jednym z nich jest bardzo precyzyjnie określony zestaw sankcji wobec Białorusi, a także, jeśli trzeba będzie wobec Rosji, żeby nie doszło do eskalacji tych ryzyk".

- Cieszę się, ze z Borisem Johnsonem mamy tak dobre wzajemne zrozumienie, że właściwie bardzo szybko uzgodniliśmy szereg skomplikowanych kwestii związanych z relacjami nie tylko polsko-brytyjskimi, ale także wewnątrzeuropejskimi, ze szczególnym uwzględnieniem tych ryzyk geopolitycznych, które pojawiły się na wschodniej flance NATO, UE - mówił polski premier.

Czytaj więcej

Merkel: Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie powinna doprowadzić do sankcji UE

- Polska i Wielka Brytania to dwa państwa, które jak mało które inne państwa chcą dbać o jedność transatlantycką, dbać o jedność świata zachodniego. I dbamy o jedność świata zachodniego. Po to, aby ten globalny porządek, któremu rękawicę rzucił władca Kremla, mógł dalej trwać - kontynuował Morawiecki.

Premier był też pytany o sytuację na Ukrainie, po tym jak prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił, że otrzymał sygnały o próbie zamachu stanu, do jakiej mogłoby dojść na Ukrainie 1-2 grudnia.

Dopływające do nas informacje z różnych stron wskazują na to, że w pobliżu Ukrainy budowane są duże zasoby militarne

Mateusz Morawiecki, premier

- Dziś dopływające do nas informacje z różnych stron wskazują na to, że w pobliżu Ukrainy budowane są duże zasoby militarne po stronie rosyjskiej. Dyskutowaliśmy o tym zagrożeniu również z Borisem Johnsonem. Zadeklarowaliśmy nasze pełne polityczne wsparcie dla Ukrainy, dla integralności Ukrainy - podkreślił Morawiecki. 

Morawiecki mówił też, że "wezwanie prezydenta Andrzeja Dudy do wzmocnienia wschodniej flanki NATO jest wezwaniem fundamentalnym". - Różnego rodzaju ryzyka kumulują się ze sobą. A my przecież chcemy pokoju, chcemy stabilności, ale niestety trzeba mieć świadomość tego, że nie każde państwo ma taką samą agendę - ocenił.