Aktualizacja: 03.11.2021 15:20 Publikacja: 03.11.2021 14:06
Lotnisko międzynarodowe w Mińsku
Foto: Vasyatka1, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
By zrozumieć skalę "ruchu turystycznego" z krajów Bliskiego Wschodu na Białoruś, wystarczy zajrzeć na oficjalną stronę portu lotniczego w Mińsku. Tylko w ciągu ostatniej doby wylądowało tam kilkanaście samolotów pasażerskich m.in. z Syrii, Libanu, Turcji, Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
W czwartek, w białoruskiej stolicy, mają wylądować trzy samoloty z Egiptu (Szarm al-Szejk, Hurghada), pięć z Turcji (Stambuł, Antalya), dwa z ZEA (Dubaj) oraz po jednym z Damaszku i Bagdadu.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jego sprzeczka z Wołodymyrem Zełenskim podczas wizyty prezydenta Ukrainy w Gabinecie Owalnym była częścią strategii wywierania presji na Ukrainę. Oświadczył również, że decyzja USA o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę nie miała żadnych konsekwencji dla ukraińskiej armii.
„Wiele elementów Ostatecznego Porozumienia zostało już uzgodnionych” - pisze Donald Trump w serwisie Truth Social przed rozmową z Władimirem Putinem, do której ma dojść 18 marca.
Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera oświadczył, że „ponad 30 państw” jest gotowych zaangażować się w operację sił pokojowych na Ukrainie. Taka liczba państw ma tworzyć tzw. koalicję chętnych.
Rwanda poinformowała w poniedziałek, że zerwała relacje dyplomatyczne z Belgią. Wszyscy belgijscy dyplomaci mają opuścić kraj w ciągu 48 godzin.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Zapowiadana przez specjalnego wysłannika prezydenta USA na Bliski Wschód Steve'a Witkoffa rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem odbędzie się we wtorek.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Lider partii Front Krzysztof Tołwiński zebrał już kilkanaście tysięcy podpisów potrzebnych do startu w wyborach. Jeśli uda mu się zarejestrować, będzie prawdopodobnie najbardziej prorosyjskim kandydatem w historii polskich elekcji prezydenckich.
Po decyzji Białego Domu setki milionów ludzi na świecie stracą dostęp do wolnego słowa. Szczególnie ucieszy się Władimir Putin, Aleksander Łukaszenko i wielu innych satrapów. Niektórzy dziennikarze za pracę dla amerykańskiej rozgłośni siedzą w więzieniach.
Prezydent Rosji Władimir Putin zabrał głos w sprawie proponowanego 30-dniowego zawieszenia broni na Ukrainie. Wskazał, że są kwestie, które należy omówić, sugerując, że oczekuje rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
- Waszyngton nie będzie w stanie zmienić propozycji tymczasowego zawieszenia broni na Ukrainie w pułapkę - oświadczył przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, który na Kremlu spotkał się z Władimirem Putinem.
Grupa intelektualistów apeluje, aby 2026 rok został ustanowiony nie tylko rokiem Jerzego Giedroycia, ale także Juliusza Mieroszewskiego.
Trzeba kopać i zobaczyć, co mamy w ziemi - powiedział we wtorek białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko, zapowiadając, że chce sprawdzić, czy na terytorium jego kraju znajdują się złoża metali ziem rzadkich.
Olej roślinny produkowany przez białoruską państwową firmę nie przejedzie już tranzytem przez Litwę. Dziennikarze z Litwy, Ukrainy i Białorusi ustalili, że powstaje on z rzepaku skradzionego Ukrainie. Litewskie koleje wstrzymały więc transporty i wszczęły śledztwo.
Wiele wskazuje na to, że białoruski dyktator może uwolnić kolejnych więźniów politycznych w zamian za zniesienie części amerykańskich sankcji. – Amerykanie podjęli słuszną decyzję – komentuje „Rzeczpospolitej” nestor białoruskiej opozycji demokratycznej Zianon Paźniak.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas