Materiał partnera: Polskie Stowarzyszenie ESG
Wzrost świadomości na temat zmian klimatycznych i społecznych oraz edukacja członków rad nadzorczych i właścicieli firm w obszarze wpływu zarządzanych przez nich podmiotów na otoczenie są obecnie kluczowe. Fundamentem dla skutecznej zmiany jest rzetelna edukacja i wysoka świadomość społeczna. Dyrektywa CSRD stawia przed przedsiębiorstwami konkretne wyzwania, takie jak konieczność dostosowania się do nowych regulacji i transformacja modeli biznesowych.
Jednocześnie inwestycje w AI i nowe technologie umożliwiają efektywniejsze integrowanie czynników ESG ze strategią biznesową oraz dokładniejsze raportowanie w zakresie ESG. Obecnie wciąż obserwujemy dynamiczny rozwój AI, który jest odczuwalny m.in. przez potężne inwestycje, szczególnie w Duże Modele Językowe (LLM), oraz równolegle szybkie zmiany regulacyjne (m.in AI Act) mające na celu zarówno promowanie, jak i kontrolę rozwoju tej technologii.
LLM niewątpliwie znajdą zastosowanie w licznych sektorach, w tym również w obszarach związanych z ESG – mówi Tomasz Smoleński, Chief AI & Data Strategy Officer, GFT. – Jednym z przykładów może być automatyczne weryfikowanie treści publikowanych przez przedsiębiorstwa, sprawdzające ich zgodność z obowiązującymi politykami i regulacjami.
W procesie interpretacji i implementacji zmian legislacyjnych, takich jak wspomniane dyrektywy CSRD, czy AI Act, niezbędne staje się uwzględnienie perspektywy różnorodnych interesariuszy i liderów, którzy odgrywają fundamentalną rolę w prowadzeniu dialogu międzysektorowego i międzynarodowego.