– Olbrzymie doświadczenie w wielu obszarach, jakie możemy zaoferować naszym klientom, sprawia, że wybierają oni nas na partnera do tych przemian. To nie tylko transformacja energetyczna, przejście na OZE, ale także dopasowanie odpowiednich rozwiązań. A instrumentów, jakie możemy zaproponować, jest wiele. W tym kontekście pojawia się wśród przedsiębiorców pojęcie dywersyfikacji. Bardzo często firmy stawiają własne zielone moce lub podpisują długoterminowe kontrakty na zakup zielonej energii. Takie rozwiązania oferujemy w ramach umów Power Purchase Agreement (PPA). Ale zielony biznes to też zakup zielonych świadectw, a także bardzo wiele działań związanych z efektywnością czy obniżaniem energochłonności. Nasza Grupa dostarcza klientom odpowiednie rozwiązania do wdrożenia w ich biznesach. Według danych agencji Bloomberg w ubiegłym roku Grupa ENGIE była liderem w sprzedaży czystej energii poprzez umowy PPA, realizując transakcje o łącznej mocy 2,4 GW. Byliśmy również jedynym dużym dostawcą, który podpisał korporacyjną umowę PPA na energię słoneczną, lądową i morską w 2023 roku – tłumaczy Madejski.
Nie tylko wymagania, ale też szanse
Przedsiębiorstwa odpowiedzialne za środowisko inwestują w odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna. Wykorzystanie tych źródeł pomaga organizacjom ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zmniejsza ich zależność od paliw kopalnych, co wpisuje się w wymagania pakietu Fit for 55. Te, które świadomie decydują się na ekologiczne rozwiązania, mogą czerpać korzyści z dynamicznego rozwoju rynku zrównoważonych produktów i usług. A poza tym dziś przejście na ekologiczne rozwiązania staje się też koniecznością związaną z wymogami raportowania ESG. Zasięg obejmowanych nim firm będzie się zwiększał z każdym rokiem. Kierowanie się ekologicznym podejściem do biznesu ma także wpływ na możliwości inwestycyjne.
– Świadomość produktów i usług, które uwzględniają czynniki zrównoważonego rozwoju, rośnie. To już nie chwilowa moda, jak jeszcze do niedawna uważano, czy też obowiązek dużych korporacyjnych graczy, bo i z takim określeniem się spotykałem. Dzisiaj kredytowanie szybciej otrzyma inwestycja, która spełnia cele ESG, może też otrzymać lepsze warunki. Jest bardzo wiele możliwości finansowania zielonych inwestycji. Jednak to nie tylko rozwijanie biznesu, ale także jego stabilność i możliwość dalszego działania. Efekt raportowania będzie przetaczał się przez polską gospodarkę niczym kula śnieżna – odbierający towary czy usługi kontrahent spełniający cele ESG dla swojego biznesu będzie wykazywał chęci współpracy z firmami o takim samym podejściu.
A ponieważ „dekarbonizacja biznesu” poprzez zasilanie go wyłącznie zieloną energią jest zmianą możliwą do szybkiego wprowadzenia, a jednocześnie bardzo korzystną dla środowiska, to nie ukrywam, że możemy w niedługim czasie na rynku zaobserwować bardzo duże zmiany w tym obszarze – dodaje Madejski.
Koszty mniejsze, a transformacja przyspiesza
Firmy, decydując się na energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, mogą osiągnąć znaczne oszczędności finansowe. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu energii tych źródeł, mogą utrzymać stabilność kosztów energetycznych, unikając wahania cen paliw kopalnych. Przedsiębiorstwa, które dbają o ekologię, są pozytywnie postrzeganie, co może przyciągać nowych klientów, inwestorów i zwiększać lojalność pracowników. Ponadto dostosowywanie się do rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa staje się kluczowym elementem strategii biznesowej. W aspekcie kosztów ostatnie lata są bardzo dobrą lekcją dla biznesu. Gospodarka oparta na paliwach kopalnych to już przeszłość, a nauka związana ze skokami cen energii, jaka została odebrana w ostatnim czasie, jest motorem napędzającym zmiany. Projekty w energetyce realizowane w paradygmacie ESG są dziś podstawą budowania niezależności naszej gospodarki, a także obniżania kosztów działalności.
– Zielona energia obniża koszty i pozwala lepiej nimi zarządzać, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Na zachodnich rynkach bardzo mocno rozwija się obszar kontraktów PPA. My też podpisujemy coraz więcej takich umów. ENGIE wyróżnia się kreatywnymi i „szytymi na miarę” umowami PPA, dopasowanymi idealnie do potrzeb konkretnego klienta. Wykorzystujemy w tym celu nasze wyjątkowe cechy operacyjne: zdolność do realizacji projektów w aspekcie administracyjnym, wdrażanie dużych parków energii odnawialnej, zapewnienie konkurencyjnych warunków cenowych, zapewnianie klientom kompetentnych pracowników na wszystkich poziomach: handlowym, prawnym, technologicznym i operacyjnym. Jesteśmy światowym liderem również w zakresie PPA, za pośrednictwem których sprzedajemy znaczną ilość energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, wytwarzanych przez własne aktywa wiatrowe i słoneczne – dodaje Madejski.