Cyberprzestępcy w święta nie odpoczywają. Jak chronić przed nimi firmowe dane?

Pośpiech, dopinanie ostatnich spraw i wizja nadchodzącego rozluźnienia sprawiają, że podczas przedświątecznej gorączki częściej popełniamy błędy i nie dostrzegamy sygnałów oszustwa. Wiedzą o tym cyberprzestępcy i pod koniec roku stają się nad wyraz aktywni. Za cel obierają sobie nie tylko internautów zamawiających prezenty, ale także pracowników firm i korporacji. Z pozoru niewielki błąd może się przerodzić w milionowe straty.

Publikacja: 07.12.2023 12:00

Cyberprzestępcy w święta nie odpoczywają. Jak chronić przed nimi firmowe dane?

Foto: Adobe Stock

Materiał partnera: Core

Złodzieje działają, gdy ich ofiary śpią.

Z tego względu najwięcej włamań odnotowuje się podczas długich weekendów i w święta. Podobnie jest w przestrzeni Internetu – próby phishingu (wyłudzenia danych), włamania na serwery czy działania ransomware (szyfrowanie ważnych informacji w celu późniejszego wymuszenia okupu), częściej zdarzają się w okresie świątecznym.

Zaczyna się od niewinnej kartki świątecznej

Sposobów włamania do firmowej infrastruktury jest wiele. Cyberprzestępcy mogą podejmować próby podszywania się pod pracowników. Znane są przypadki wysyłania przez oszustów fałszywych maili imitujących dział bezpieczeństwa z prośbą o zmianę hasła. Rutynowa czynność może nie wzbudzić podejrzeń mniej dociekliwych pracowników, a kliknięcie w link i wprowadzenie na fałszywej stronie hasła sprawi, że dane logowania do firmowych zasobów dostaną się w nieodpowiednie ręce.

Przed świętami popularnym zwyczajem biznesowym jest przesyłanie wirtualnych kartek z życzeniami. Cyberprzestępcy wykorzystują ten fakt, zawierając w nich złośliwe oprogramowanie. Taki incydent może przynieść przedsiębiorstwu nawet milionowe straty.

Firmowa sieć pod czujnym okiem

Aby przeciwdziałać takim atakom w firmie, zwykły antywirus zainstalowany na komputerze pracownika może okazać się niewystarczający. Działania cyberprzestępców są wymierzone w czynnik ludzki, a w okresie przedświątecznym nawet najlepiej przeszkolony pracownik może wpaść w pułapkę.

Z pomocą przychodzi oprogramowanie, które obejmuje swoją ochroną całą infrastrukturę firmową. Dzięki pakietowi Avast Business sieć jest monitorowana pod kątem cyberzagrożeń, a wykryte anomalie od razu raportowane do administratora. Narzędzie przeciwdziała phishingowi, atakom ransomware czy próbom wyłudzenia danych.

– Mechanizm raportowania o incydentach Avast Business to ogromne ułatwienie dla administratora sieci. Nie tylko pozwala on szybko wykryć i zareagować na próbę włamania, ale także umożliwia dotarcie do pracownika, który okazał się najsłabszym ogniwem. Można go więc przeszkolić i wyczulić na podobne ataki w przyszłości – wyjaśnia Robert Wach, ekspert firmy CORE, dystrybutora rozwiązań zabezpieczających dla biznesu, sektora publicznego i edukacji.

– Nie można też zapominać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych najważniejszych danych w firmie. Umieszczenie ich w chmurze Avast Business uchroni przed utratą w przypadku ataku hakerskiego i ułatwi późniejsze odzyskiwanie. Kto regularnie wykonuje backup danych, ten w święta śpi spokojnie – podsumowuje ekspert.

Linię produktów Avast Business można teraz kupić 20 proc. taniej na stronie internetowej avtrade.pl, na której dystrybutor zapewnia też wsparcie techniczne.

Materiał partnera: Core

Złodzieje działają, gdy ich ofiary śpią.

Pozostało 97% artykułu
Materiał partnera
Opera prezentuje pierwszą, testową wersję przeglądarki Opera One R2
Dodatki
Hype, halucynacje i koszty
Dodatki
Komunikacja i promocja z dużymi obostrzeniami
Dodatki
Cyfryzacja, robotyka i wzmocnienie geriatrii
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dodatki
Wciąż wprowadzane za wolno