Polskie firmy z sukcesem inwestują w odbudowę ukraińskiej gospodarki

Ponad 600 polskich przedsiębiorstw – pomimo wojny – nadal prowadzi interesy w Ukrainie, a kolejne przeszło 2,5 tys. już dziś wyraziło zainteresowanie udziałem w odbudowie tego państwa.

Publikacja: 31.08.2023 09:00

Materiał partnera

Wspólnie z firmami ukraińskimi mogą one korzystać ze wsparcia ze strony Zagranicznego Biura Handlowego PAIH, które 5 lipca 2023 r. powróciło do Kijowa po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi.

Niebawem dołączy do niego kolejne biuro w zachodniej Ukrainie. Oba mają funkcjonować w formule one-stop-shop. Już dziś polskie firmy z powodzeniem uczestniczą w projektach odbudowy w Ukrainie. Dobrym przykładem może być firma Control Process SA, która wygrała i realizuje przetarg na budowę kompleksu przeróbki komunalnych odpadów twardych we Lwowie. Całkowity koszt kontraktu wynosi 34,8 mln euro.

W Ukrainie operuje również firma Drog-Bud, która z sukcesem buduje pięć ukraińskich dróg o łącznej długości 134,9 km, wiodących do polskiej granicy w ramach międzyrządowej umowy o pomocy wiązanej, realizując tym samym zlecenie na 90 mln euro. Ostatnio również już obecna w Ukrainie Grupa Cersanit zainwestowała 20 mln euro w nową linię produkcyjną w Ukrainie, dzięki której fabryka zwiększy moc produkcyjną o niemal 20 proc. i stworzy 60 nowych miejsc pracy. W tym roku Cersanit skorzystał z pożyczki Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w wysokości 42 mln euro na zwiększenie swojej roli w odbudowie infrastruktury Ukrainy zniszczonej przez wojnę. Takich przykładów na udaną obecność polskiego biznesu w Ukrainie można przywołać więcej, a naszym głównym celem jest to, aby polskich firm, które z korzyścią inwestują w procesy odbudowy ukraińskiej gospodarki, było jeszcze więcej.

Na niedawnym spotkaniu z przedstawicielami Związku Banków Polskich, które miało miejsce w ramach specjalnego zespołu międzyresortowego ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, szefowie największych banków w Polsce wskazywali, że akcja kredytowa dotycząca projektów inwestycyjnych w Ukrainie pojawi się tam, gdzie będą dostępne gwarancje rządowe. Z badań Związku Banków Polskich wynika, że banki działające w Polsce chcą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy, ponieważ ich klienci są zainteresowani produktami kredytowymi dotyczącymi ukraińskiego rynku. Dlatego fundamentalne znaczenie ma nowelizacja tzw. ustawy o KUKE. To pierwsze w Europie takie rozwiązanie, które pozwoli KUKE, czyli Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, ubezpieczać inwestycje i operacje handlowe w Ukrainie. Do tej pory było to niemożliwe ze względu na analizę ryzyka. Nowe przepisy obniżają poziom ryzyka z uwagi na ważny interes państwowy. Polscy eksporterzy zyskają większy wybór ubezpieczeń i będą mogli skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych. Atrakcyjniejsze zasady ubezpieczeń eksportowych KUKE to także rozszerzony krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych oraz szerszy katalog ubezpieczeń, które oferuje KUKE. Nowelizacja wprowadza m.in. możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń towarowych w transporcie międzynarodowym.

Jednym z zadań, które jest realizowane przez zespół Biura Pełnomocnika Rządu ds. Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej jest przygotowanie Białej Księgi, w której będą zebrane informacje o obszarach problemowych, które we współpracy ze stroną ukraińską powinny być rozwiązane, aby usprawnić funkcjonowanie polskich firm w ukraińskiej gospodarce, zarówno teraz, jak i szczególnie w perspektywie powojennej odbudowy. Dlatego przeprowadziliśmy cykl konsultacji z przedsiębiorcami, którzy deklarują chęć uczestniczenia w procesie odbudowy. Ich uwagi będą uwzględnione podczas prac nad Białą Księgą, która będzie diagnozowała kwestie sporne we wzajemnych relacjach polsko-ukraińskich oraz sposoby ich rozwiązania. Biała Księga ma zostać opublikowana na przełomie sierpnia i września tego roku.

W najbliższych tygodniach września Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej planuje kolejną misję gospodarczą w zachodniej Ukrainie i Kijowie, w której udział wezmą polskie firmy zainteresowane wejściem na rynek ukraiński, lub zwiększeniem swojego potencjału, w przypadku gdy są już tam obecne.

Materiał partnera

Materiał partnera

Wspólnie z firmami ukraińskimi mogą one korzystać ze wsparcia ze strony Zagranicznego Biura Handlowego PAIH, które 5 lipca 2023 r. powróciło do Kijowa po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi.

Pozostało 95% artykułu
Dodatki
Stawiamy na bezpieczeństwo
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Dodatki
Inwestycje kolejowe nabierają rozpędu
Dodatki
Zwycięstwo w wojnie gospodarczej jest równie ważne, jak zwycięstwo na polu bitwy
Materiał partnera
Common Future, czyli wspólna przyszłość
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Materiał partnera
Każda branża będzie miała ogromne pole do działania w Ukrainie
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej