Ogromne pieniądze za krzywdę dla Andrzeja Gwiazdy. Wyrok SN

Do 1,3 mln zł podwyższył w środę Sąd Najwyższy zadośćuczynienie i odszkodowanie dla byłego działacza opozycji antykomunistycznej Andrzeja Gwiazdy za aresztowanie w latach 80. Opozycjonista domagał się ponad 3,5 mln zł.

Publikacja: 23.03.2023 08:09

Andrzej Gwiazda

Andrzej Gwiazda

Foto: PAP/Jan Dzban

W lipcu 2022 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał Andrzejowi Gwieździe  478 tys. zł tytułem zadośćuczynienia i 464 tys. zł odszkodowania za aresztowanie  w latach 1982-1984 r.  Od tego wyroku wpłynęły apelacje do Sądu Najwyższego. Prokuratura wniosła o obniżenia zadośćuczynienia do 114 tys. zł, pełnomocnik Skarbu Państwa chciał uchylenia wyroku w części dotyczącej odszkodowania, a  pełnomocnik Andrzeja Gwiazdy - wyższego zadośćuczynienia.

Sąd Najwyższy podwyższył kwotę zadośćuczynienia o 358 tysięcy złotych. W pozostałym zakresie zaskarżony wyrok został utrzymany.

Czytaj więcej

Ziobro chce wyższej rekompensaty dla działacza KOR za internowanie

Sędzia Izby Karnej Sądu Najwyższego Tomasz Artymiuk zwrócił uwagę, że zadośćuczynienie w  tego rodzaju sprawach to delikatna kwestia, która musi być rozpatrywana indywidualnie. Jak powiedział, nie ma żadnych kryteriów, w jaki sposób powinna być określane zadośćuczynienie - z jednej strony ma mieć realną wartość i kompensować krzywdy poniesione przez osobę represjonowaną, a z drugiej nie może przekraczać pewnego pułapu i być źródłem bezpodstawnego wzbogacenia.

Sędzia przypomniał okoliczności aresztowania Gwiazdy.

–  22 grudnia 1982 r. został zwolniony z internowania i tego dnia, tuż przed świętami, został postanowieniem prokuratora wojskowego tymczasowo aresztowany, początkowo na trzy miesiące. Okres tymczasowego aresztowania trwał 19 miesięcy, a więc przekraczał okres internowania. Na dodatek pan Gwiazda pozostawał pod zarzutem zbrodni zagrożonej najwyższym wówczas wymiarem kary, a więc karą śmierci, która w tamtym czasie nie była objęta żadnym moratorium i była wykonywana, co stronom jest doskonale znane - mówił sędzia. Uznał jednak, że kwota ponad 3,5 miliona złotych, której opozycjonista żądał w pozwie, była wygórowana.

- Prawie 4 mln zł to kwota abstrakcyjna i wydaje się, że w tej sprawie wnioskodawca zdecydowanie przesadził – uznał SN.

 Od rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego przysługuje możliwość złożenia kasacji.

Przypomnijmy, że w 2021 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku przyznał Gwieździe 400 tys. zł zadośćuczynienia i odszkodowania za ponad roczne internowanie w stanie wojennym.

87-letni Andrzej Gwiazda w 1978 r. był współzałożycielem i działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. W trakcie wydarzeń sierpniowych w 1980 został członkiem prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Współtworzył NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. został internowany w Strzebielinku k. Wejherowa (Pomorskie).  Wkrótce przeniesiono go do aresztu śledczego na Białołęce, a we wrześniu 1982  do jednego z ośrodków dla internowanych. 22 grudnia 1982 aresztowano go i oskarżono o próbę siłowego obalenia ustroju. Osadzony został w areszcie śledczym na Mokotowie. Zwolnienie uzyskał 22 lipca 1984 na mocy amnestii. 16 grudnia 1984 został ponownie aresztowany, a następnie skazany w dwóch procesach politycznych na kary 3 miesięcy i 2 miesięcy pozbawienia wolności.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Prawnicy
Prof. Strzembosz: Andrzej Duda jest człowiekiem skompromitowanym
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Sądy i trybunały
Sędziowie o "lex Tusk": grozi powtórka ze sprawy procesu brzeskiego
Prawo karne
Prof. Zimmermann, promotor Andrzeja Dudy: Wstyd mi, że mam takiego doktoranta