Zespół badaczy specjalizujących się w genetyce neandertalczyków przeanalizował łańcuch DNA, który łączy się z poważnymi przypadkami COVID-19 i porównał go do sekwencji genetycznych, które zostały przekazane współczesnym Europejczykom i Azjatom od ich neandertalskich przodków.

Analizowana nić DNA pochodzi z chromosomu 3 - jednego z 23 chromosomów człowieka. Badacze z Europy łączą wariacje tej sekwencji genetycznej z ryzykiem ostrego przejścia COVID-19.

"Pokazujemy, że ryzyko (ostrego przejścia COVID) pochodzi z segmentu genomu, który odziedziczyliśmy od neandertalczyków i który ma w swoim kodzie genetynycznym ok. 50 proc. mieszkańców Azji Południowej i ok. 16 proc. współczesnych Europejczyków" - piszą Svante Paabo i Hugo Zeberg z Instytutu Maxa Plancka na łamach "Nature".

"Okazuje się, że ta wariacja genetyczna została odziedziczona przez współczesnych ludzi od neandertalczyków, gdy gatunki te krzyżowały się ok. 60 tysięcy lat temu" - dodaje Zeberg.

Jak pisze uczony obecnie osoby, które odziedziczyły omawiany gen od neandertalczyków, są trzy razy bardziej podatne na to, że w czasie COVID-19 będą potrzebować podłączenia do respiratora, niż osoby, które tego genu nie mają.

Badacze szacują, że ok. 2 proc. DNA mieszkańców Europy i Azji pochodzi od neandertalczyków, z którymi ludzie krzyżowali się kilkadziesiąt tysięcy lat temu.