Wyniki badania francuskich naukowców, przedstawionego w lutym w Seattle podczas konferencji poświęconej retrowirusom i zakażeniom oportunistycznym potwierdziły, że w walce z bakteryjnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową skuteczna jest zapobiegawcza dawka znanego antybiotyku, doksycykliny. Należy ją przyjąć od jednego do trzech dni po stosunku seksualnym bez prezerwatywy. Antybiotyk ten jest zwyczajowo zalecany w leczeniu infekcji cewki moczowej, szyjki macicy, jajowodów czy odbytu. Wskazany jest również w leczeniu kiły, boreliozy, niektórych chorób skóry (trądzik różowaty), infekcji zębów i biegunek pochodzenia bakteryjnego, ale także w profilaktyce malarii.

Koncepcja profilaktyki poekspozycyjnej za pomocą doksycykliny pojawiła się pod koniec 2017 roku podczas badania Ipergay, przeprowadzonego przez francuską Narodową Agencję Badań nad AIDS i Wirusowym Zapaleniem Wątroby (ANRS). Zastosowany w ciągu 24 do 72 godzin po stosunku antybiotyk ten zmniejszał ryzyko zakażenia chlamydią i kiłą o około 70 proc.

Jednocześnie badania epidemiologiczne prowadzone w ostatnich latach wykazały, że u osób zaszczepionych przeciw meningokokom typu B (szczepionką Bexsero firmy GSK) ryzyko zakażenia gonokokami zmniejszyło się o około 30 proc. „Istnieją wspólne antygeny między meningokokami typu B i gonokokami” — twierdzi Jean-Michel Molina, kierownik oddziału chorób zakaźnych i tropikalnych w szpitalu Saint-Louis i szpitalu Lariboisière. I dzięki temu właśnie szczepionka meningokokowa chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Badanie DoxyVAC, koordynowane przez Jean-Michela Molinę, przeprowadzono między styczniem 2021 r. a lipcem 2022 r.. Naukowcy zrekrutowali 502 ochotników płci męskiej (których mediana wieku wynosiła 39 lat), którzy uprawiali seks z mężczyznami (z medianą dziesięciu partnerów seksualnych w ciągu ostatnich trzech miesięcy). Wszyscy byli leczeni prewencyjnie przeciw HIV i mieli historię chorób przenoszonych drogą płciową z poprzedniego roku.