Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 14 120 osób. Od wtorku liczba pacjentów spadła o 476 - to największy dobowy spadek od miesiąca. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano spadek liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1,2 tys.

Liczba zakażonych koronawirusem pacjentów jest najniższa od 28 października.

O 96 spadła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 15 438 wolnych łóżek (52,23 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Minister zdrowia: Jestem przeciwnikiem otwarcia hoteli

Obecnie 1 414 osób - o 35 mniej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu doby liczba osób wymagających respiratorów spadła o 2,42 proc., w ciągu tygodnia - o 9,88 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostały 1 433 wolne respiratory - 50,33 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Czy szczepionka przeciw COVID-19 zatrzymuje transmisję wirusa? Niedzielski: Nie ma dowodów

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w środę, obecnie zasoby te wynoszą 29 558 łóżek i 2 847 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie przybyło 380 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 43.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa spadła o 1 tys. i wynosi 176 833. W ujęciu siedmiodniowym spadek wynosi 8,1 tys.

Czytaj także: Doradca premiera ds. COVID: Umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie

26 stycznia Ministerstwo Zdrowia przestało publikować dane dotyczące liczby osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

Od wtorku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 2,6 tys., w ciągu tygodnia - o 38,9 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 246 267 zakażonych.

Czytaj także: Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych

Według danych z 26 stycznia, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 8,42 mln próbek pobranych od ponad 8,14 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 39,8 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 200 790.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.