Reklama
Rozwiń
Reklama

Ks. dr hab. Piotr Kroczek powołany na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, został wczoraj powołany na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych.

Aktualizacja: 03.05.2018 08:53 Publikacja: 03.05.2018 08:23

Ks. dr hab. Piotr Kroczek powołany na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych

Foto: Fotorzepa/ Danuta Matloch

dgk

Jak donosi Katolicka Agencja Informacyjna 42-letniego duchownego powołali na to stanowisko biskupi z Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski obradujący na Jasnej Górze.

Ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z głównych tematów tych obrad.  W poniedziałek KEP ogłosiła "Dekret ogólny w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim". W ten sposób Kościół katolicki dostosowuje się do wchodzącego 25 maja w życie unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Przepisy te zobowiązują Kościoły i związki wyznaniowe do powołania instytucji zajmujących się ochroną danych osobowych wiernych. Jeśli by tego nie zrobiły, ochroną danych przetwarzanych przez dany Kościół zająłby się państwowy urzędnik - generalny inspektor ochrony danych osobowych (GIODO). Te same przepisy pozwalają Kościołom zachować własne regulacje po ich dostosowaniu do prawa UE.

RP.PL i The New York Times w pakiecie za 199zł!

Kup roczną subskrypcję w promocji Black Month - duet idealny i korzystaj podwójnie!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do- News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL- twoje rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów, wnikliwych analiz i inspirujących rozmów w ramach magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Sądy i trybunały
Waldemar Żurek ujawnia projekt reformy KRS. Liczy na poparcie prezydenta
Materiał Promocyjny
Czy polskie banki zbudują wspólne AI? Eksperci widzą potencjał, ale też bariery
Nieruchomości
Można już składać wnioski o bon ciepłowniczy. Ile wynosi i komu przysługuje?
Służby mundurowe
W 2026 roku wojsko wezwie nawet 235 tys. osób. Kto jest na liście?
Nieruchomości
Ważne zmiany dla każdego, kto planuje budowę. Ustawa przyjęta
Materiał Promocyjny
Urząd Patentowy teraz bardziej internetowy
Nieruchomości
Rząd kończy z patologiami w spółdzielniach mieszkaniowych. Oto, co chce zmienić
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama