Takiej odpowiedzi udzielił Rzecznikowi Praw Obywatelskich komendant stołeczny policji inspektor Robert Żebrowski. Rzecznik zapytał KGP o podstawę prawną publikacji, gdyż wizerunki osób są chronione i można je publikować tylko na podstawie wyraźnych przepisów.
Jak wyjaśnił inspektor Żebrowski, Policja w żaden sposób nie stwierdza, że osoby ze zdjęć naruszyły prawo – bo na zdjęciach "są także świadkowie tych zdarzeń".
Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie wydarzeń związanych z naruszeniem porządku prawnego w dniach 16/17 grudnia 2016 roku przed gmachem Sejmu RP o sygn. akt PO1 Ds.205.2016.
„Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Stołecznej Policji realizuje czynności w ramach w/w postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie" - wyjaśnił Żebrowski.
Podał, że ustne polecenie prok. Jacewicza zostało zrealizowane „mając na uwadze art. 20 ust. 2a i 2b ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku (Dz.U, 2016 poz. 1782 t.j. ze zm.) w ramach realizacji zadań ustawowych". Chodzi o przepis art. 20 ust. 2a, który brzmi: