Reklama
Rozwiń

RPO: Niekonstytucyjny monitoring w DPS-ach

Instalowanie kamer w domach pomocy społecznej może naruszać przepisy Konstytucji – ostrzega Rzecznik Praw Obywatelskich.

Aktualizacja: 13.04.2016 13:13 Publikacja: 13.04.2016 13:07

RPO: Niekonstytucyjny monitoring w DPS-ach

Foto: 123RF

Do Rzecznika dotarła informacja o zainstalowaniu kamer telewizji przemysłowej (monitoringu) w pokojach dla dorosłych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w M.

Lekarz psychiatra, pod którego opieką znajdują się pensjonariusze tego domu wyjaśnił, iż monitoring jest potrzebny, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom (zachowania autoagresywne i agresywne w dzień i w nocy) oraz osobom będącym w ich bezpośrednim otoczeniu, w tym pracowniku Domu. Jego zdaniem prymat bezpieczeństwa pensjonariuszy nad ich prywatnością był zasadny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono