Wzrost ruchu IP jest efektem coraz większej popularności Internetu, głównie usług i serwisów wideo. Tylko w ubiegłym roku udział internetowych transmisji wideo w obciążeniu globalnej sieci wzrósł z 12 do 22 proc. Cisco zlicza nie tylko ruch w publicznej sieci internetowej, ale też ruch IP w sieciach operatorów telekomunikacyjnych, którzy coraz częściej wykorzystują tę technologię, wprowadzając nowe usługi multimedialne (jak wideostrada Telekomunikacji Polskiej).

Do wzrostu ruchu IP przyczyniają się też aplikacje wideo w prywatnych sieciach komputerowych przedsiębiorstw – coraz częściej zamiast spotkań organizowane są wideokonferencje. Na aplikacje wideo w 2012 r. będzie przypadać 90 proc. całego ruchu w sieciach IP.

Operatorzy telekomunikacyjni – także w Polsce – potwierdzają wzrost zapotrzebowania na obsługę IP przede wszystkim z powodu rosnącej liczby internautów w Polsce. Muszą kupować coraz bardziej wydajne łącza do światowych zasobów Internetu oraz rozbudowywać własne fizyczne sieci telekomunikacyjne.

Według analityków Cisco całkowita wielkość ruchu IP będzie rosnąć na całym świecie o 46 proc. rocznie i w 2012 r. przekroczyć wielkość pół zetabajta, czyli kolejnego rzędu wielkości.