Reklama
Rozwiń

Inflacja wyhamowała mocniej niż się spodziewano

Spadek inflacji w styczniu okazał się wyraźnie większy, niż oczekiwała większość ekonomistów

Publikacja: 15.02.2012 14:11

Inflacja wyhamowała mocniej niż się spodziewano

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

W styczniu  za towary i usługi konsumpcyjne płaciliśmy średnio o 4,1 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Ankietowani przez nas analitycy spodziewali się, że inflacja obniży się z 4,6 proc. w grudniu do 4,3 proc.

Lepsze od prognozowanych dane spowodowały, że rynek bardziej optymistycznie podchodzi do perspektyw obniżek stóp procentowych. Kwotowania kontraktów FRA mówiące o oczekiwaniach dotyczących poziomu trzymiesięcznej stopy WIBOR w perspektywie trzech miesięcy znalazły się na najniższym poziomie od 20 stycznia.

Ekonomiści są jednak ostrożni. - Publikacja danych o inflacji na pewno nieco zmiękczy Radę Polityki Pieniężnej, ale do istotnej zmiany poglądów jeszcze daleko. Nadal sądzę, że stopy pozostaną niezmienione do końca bieżącego - ocenił Tomasz Kaczor, główny ekonomista BGK.

Celem banku centralnego  jest inflacja na poziomie 2,5 proc. Dynamika wzrostu cen przekracza ten poziom od jesieni 2010 roku.

Analitycy są zdania, że chociaż przedstawiciele RPP nadal nie będą zapowiadali cięcia stóp, to będą mniej skłonni mówić o zaostrzaniu polityki. Takie jastrzębie wypowiedzi spowodowały, że w styczniu znacznie spadł odsetek analityków oczekujących cięcia stóp.

Jak zaznacza GUS, opublikowane w środę dane mają charakter wstępny i mogą ulec korekcie po dokonaniu corocznej zmiany systemu wag, ustalanego na podstawie struktury wydatków gospodarstw domowych. Zwykle zmiana koszyka powodowała, że ostateczne dane były niższe od publikowanych pierwotnie.

W porównaniu z grudniem spowolniło tempo wzrostu cen niemal wszystkich kategorii towarów i usług. Ma to związek z tzw. efektem bazy - styczniowa inflacja w ujęciu rocznym nie uwzględnia efektu podwyżki podatku VAT na początku 2011 r.

Do obniżenia inflacji przyczynia się również umocnienie złotego, które ma wpływ na ceny towarów importowanych, w tym paliw. Ceny transportu, które w grudniu zanotowały roczny wzrost o 9,0 proc., w styczniu były o 8,7 proc. wyższe niż rok wcześniej.

W przypadku żywności i napojów bezalkoholowych, gdzie w styczniu zanotowano podwyżki o1,4 proc., roczne tempo wzrostu cen zmalało z 4,7 do 4,2 proc.

Tylko w przypadku odzieży i obuwia zamiast spadku cen w skali roku o 2,1 proc., notowanego w grudniu, w styczniu obniżki wynosiły 2,0 proc. w skali roku. Biorąc jednak pod uwagę sam ostatni miesiąc, okazuje się, że odzież i obuwie potaniały o 3,2 proc.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe