Prognozy wzrostu PKB na I kw. 2013

Po danych o PKB za IV kw., ekonomiści z większym optymizmem patrzą na pierwsze miesiące tego roku. Recesja raczej nam nie grozi.

Publikacja: 01.03.2013 12:15

Dane o PKB w IV kwartale 2012 r. dają nadzieję na wzrost PKB w I kwartale 2013 r. powyżej 1 proc. - oceniła w piątek Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

„Można powiedzieć, że ten 0,1 pkt proc. (powyżej oczekiwanego przez rynek 1 proc. wzrostu PKB – red.) nas pozytywnie zaskoczył i wprowadził optymistyczny nastrój i wiarę w to, że w I kwartale ten trend się utrzyma i wzrost będzie powyżej 1 proc. - powiedziała w TVN CNBC Chojna-Duch, komentując dane GUS o PKB w IV kwartale 2012 roku.

Dodała, że „poprawa koniunktury w 2013 r. będzie następowała na relatywnie niskich poziomach", a w 2014 r. nastąpi „głębsze odbicie".

Z pewnym optymizmem do I kw. podchodzą też analitycy BOŚ Banku. - Jest szansa na utrzymanie dynamiki PKB w I kw. 2013 r. na poziomie ok. 1,0 proc. – ocenia Łukasz Tarnawa, główny ekonomista BOŚ Banku. Jego zdaniem, stabilizujące się perspektywy popytu zagranicznego (sytuacja w Niemczech i Chinach) może przyczynić się do dalszego przyspieszenia eksportu i utrzymania wyraźnie dodatniej kontrybucji eksportu netto we wzrost na początku 2013 r.

- W I kw. oczekujemy niższej dynamiki inwestycji, ale jednocześnie wyższej dynamiki konsumpcji prywatnej. Przy braku silniejszych dostosowań na rynku pracy pozytywnie na konsumpcję wpływać będzie spadek inflacji podwyższający siłę nabywczą dochodów gospodarstw domowych oraz wyższe wypłaty z tytułu dopłat bezpośrednich dla rolników, które były opóźnione w IV kw. – mówi Tarnawa.

Z kolei Ignacy Morawski, główny ekonomista PBP ocenia, że w I kw. PKB wzrośnie o ok. 0,4-0,8 proc. - Prognozowana ścieżka PKB w krótkim okresie jest o ok. 0,2-0,3 pkt proc. wyższa niż przed dzisiejszymi danymi – podkreśla Morawski. W całym 2013 r. ekonomista oczekuje wzrostu PKB o ok. 1,2 proc. - Skalę ożywienia będzie ograniczała dość restrykcyjna polityka pieniężna i fiskalna – dodaje.

- Prognozujemy, że odbudowa oszczędności gospodarstw domowych przy wciąż słabej sytuacji dochodowej przełoży się na dalszy spadek konsumpcji prywatnej – zauważa Adam Antoniak, ekonomista Pekao SA. Z kolei w przypadku inwestycji ciążyć będzie kontynuacja konsolidacji fiskalnej w sektorze finansów publicznych oraz słabe perspektywy dla popytu na wyroby przedsiębiorstw. - W konsekwencji popyt krajowy pozostanie słaby. Przełoży się to na dalszy wzrost liczby osób bezrobotnych oraz brak presji inflacyjnej. W 2013 r. prognozujemy wzrost gospodarczy na 1,7 proc. – dodaje.

GUS podał w piątek, że PKB w IV kwartale 2012 r. wzrósł o 1,1 proc. rok do roku. Popyt konsumpcyjny spadł o 1 proc., co było największym spadkiem od czasów transformacji, inwestycje spadły o 0,3 proc.

Dane gospodarcze
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp procentowych?
Dane gospodarcze
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Dane gospodarcze
Pośpieszne zakupy w USA w marcu. Powstał rekordowy deficyt bilansu handlowego
Dane gospodarcze
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Dane gospodarcze
Rusza posiedzenie RPP. Brak obniżki stóp procentowych będzie sensacją
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem