Reklama
Rozwiń

Węgry walczą ze shrinkflacją. Ceny mają ostrzegać

Rząd Węgier postanowił wydać wojnę zjawisku zmniejszania wielkości czy zawartości produktów konsumpcyjnych za tę samą cenę. Nosi to nazwę shrinkflacji. Od marca dystrybutorzy muszą podawać na opakowaniach produktów, że jest ich mniej.

Publikacja: 09.01.2024 16:27

Rząd Węgier postanowił wydać wojnę shrinkflacji

Rząd Węgier postanowił wydać wojnę shrinkflacji

Foto: Bloomberg

W I kwartale 2023 roku inflacja na Węgrzech doszła do 25 proc. i była największa w Unii Europejskiej. Władze starają się pobudzić gospodarkę w warunkach spadku siły nabywczej obywateli. Najnowsze dane wskazują, że obroty handlu detalicznego wzrosły w grudniu o 0,8 proc. wobec listopada, choć po 11 miesiącach zmalały o 8,7 proc. na skutek ograniczania spożycia.

Rząd Viktora Orbana szuka różnych sposobów ożywienia gospodarki, której udało się w III kwartale wypracować pierwszy wzrost w ciągu roku, przed ważnym wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego. „W ubiegłych miesiącach zwiększoną uwagę w kilku krajach wywołało zjawisko zmniejszania wielkości niektórych produktów z zachowaniem ich dotychczasowej ceny, a czasem nawet podwyższania jej. Ta oszukańcza praktyka prowadzi do tego, że konsumenci otrzymują mniej za swe pieniądze” - oświadczył resort gospodarki.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe