Węgry walczą ze shrinkflacją. Ceny mają ostrzegać

Rząd Węgier postanowił wydać wojnę zjawisku zmniejszania wielkości czy zawartości produktów konsumpcyjnych za tę samą cenę. Nosi to nazwę shrinkflacji. Od marca dystrybutorzy muszą podawać na opakowaniach produktów, że jest ich mniej.

Publikacja: 09.01.2024 16:27

Rząd Węgier postanowił wydać wojnę shrinkflacji

Rząd Węgier postanowił wydać wojnę shrinkflacji

Foto: Bloomberg

W I kwartale 2023 roku inflacja na Węgrzech doszła do 25 proc. i była największa w Unii Europejskiej. Władze starają się pobudzić gospodarkę w warunkach spadku siły nabywczej obywateli. Najnowsze dane wskazują, że obroty handlu detalicznego wzrosły w grudniu o 0,8 proc. wobec listopada, choć po 11 miesiącach zmalały o 8,7 proc. na skutek ograniczania spożycia.

Rząd Viktora Orbana szuka różnych sposobów ożywienia gospodarki, której udało się w III kwartale wypracować pierwszy wzrost w ciągu roku, przed ważnym wyborami samorządowymi i do Parlamentu Europejskiego. „W ubiegłych miesiącach zwiększoną uwagę w kilku krajach wywołało zjawisko zmniejszania wielkości niektórych produktów z zachowaniem ich dotychczasowej ceny, a czasem nawet podwyższania jej. Ta oszukańcza praktyka prowadzi do tego, że konsumenci otrzymują mniej za swe pieniądze” - oświadczył resort gospodarki.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Dane gospodarcze
Polska kurczy się coraz szybciej. Jak wyjść z kryzysu demograficznego?
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Dane gospodarcze
Wojna celna poprawia atrakcyjność Polski. Skok inwestycji
Dane gospodarcze
Gospodarka USA gwałtownie zwalnia w związku z cłami Donalda Trumpa
Dane gospodarcze
Jaka jest naprawdę inflacja w Rosji? Obywatele nie wierzą statystykom
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku