Reklama
Rozwiń

Spadła produkcja w polskim przemyśle, ale nie ma zwolnień

W listopadzie po raz pierwszy od czerwca zmalała produkcja w polskim przemyśle przetwórczym. To efekt spadku popytu zarówno krajowego, jak i eksportowego. Firmy przemysłowe zwiększały zatrudnienie, ale w dużej mierze po to, aby zastąpić pracowników przebywających na zwolnieniach zdrowotnych i kwarantannach.

Aktualizacja: 01.12.2020 11:26 Publikacja: 01.12.2020 09:46

Spadła produkcja w polskim przemyśle, ale nie ma zwolnień

Foto: AdobeStock

Taki obraz sytuacji w przemyśle maluje PMI, wskaźnik koniunktury bazujący na ankiecie wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw. W listopadzie, jak podała we wtorek firma IHS Markit, utrzymał się on na tym samym co w październiku i wrześniu poziomie 50,8 pkt.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści spodziewali się spadku PMI do 49,8 pkt, w ślad za zniżką tego wskaźnika w przemyśle strefy euro. Taki wynik – poniżej 50 pkt – oznaczałby, że w odczuciu ankietowanych menedżerów logistyki sytuacja w przemyśle przetwórczym pogorszyła się w ujęciu miesiąc do miesiąca. Wynik powyżej 50 pkt oznacza teoretycznie, że przemysł wciąż się rozwija.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Dane gospodarcze
Jerome Powell wyjaśnia, dlaczego Fed nie chce obniżyć stóp procentowych