Lepsze prognozy dla Niemiec, ale trzeba pilnować banków

Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych podnosi prognozę wzrostu PKB w 2023 r. z -0,2 do +0,2 proc.

Publikacja: 22.03.2023 16:14

Lepsze prognozy dla Niemiec, ale trzeba pilnować banków

Foto: Bloomberg

Krótkoterminowe perspektywy dla największej gospodarki Europy poprawiły się w ostatnich miesiącach, podała w środę niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych (czyli Sachverständigenrat), ale tylko w ograniczonym stopniu. Panel ekonomistów stwierdził, że wszelkie ożywienie wydaje się być ograniczone przez szalejącą inflację, zaostrzone warunki finansowania i powolny popyt zagraniczny.

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka straciła impet. Słabe dane

Według raportu, krótkoterminowe perspektywy dla niemieckiej gospodarki nieco się poprawiły dzięki ustabilizowanej sytuacji w zakresie dostaw energii i niższym cenom hurtowym. Rada przewiduje wzrost produktu krajowego brutto (PKB) o 0,2 proc. w 2023 r., w porównaniu z wcześniejszą prognozą, że spadnie o 0,2 proc. Pięciu ekspertów, którzy opracowali raport, spodziewa się wzrostu o 1,3 proc. w 2024 r. Stwierdzili jednak, że utrzymująca się ścieżka wzrostowa inflacji powoduje utratę siły nabywczej i tłumienie popytu konsumpcyjnego. Tymczasem rosnące stopy procentowe pogarszają warunki finansowania i prowadzą do spadku inwestycji.

Panel stwierdził, że chociaż inflacja prawdopodobnie spadnie w ciągu roku, pozostanie znacznie wyższa – średnio wyniesie 6,6 proc. w 2023 r. Eksperci spodziewają się w przyszłym roku inflacji na poziomie około 3 proc.

Banki trzeba pilnować

– Niedawny wzrost ryzyka na rynkach finansowych utrudnił bankom centralnym walkę z inflacją – stwierdziło w swoim półrocznym raporcie pięciu ekspertów, którzy doradzają Berlinowi w sprawie polityki gospodarczej. – Jeśli reakcja polityki pieniężnej będzie zbyt słaba z powodu kompromisów, inflacja może pozostać wysoka dłużej niż oczekiwano, a nawet ponownie wzrosnąć – dodali.

Czytaj więcej

Mniejsze ryzyko recesji na Zachodzie

Komentując ostatnie zawirowania w sektorze bankowym na środowej konferencji prasowej, członkini Rady Monika Schnitzer powiedziała, że ​​ banki muszą być monitorowane za pomocą częstych testów warunków skrajnych. Dodała, że ​​organy regulacyjne powinny zbadać, czy obligacje rządowe posiadane przez banki powinny być zabezpieczone kapitałem własnym.

Zawirowania w sektorze bankowym osiągnęły punkt kulminacyjny w weekend, gdy Credit Suisse został przejęty przez rywalizujący z nim UBS, którego wsparli szwajcarscy regulatorzy. Nastąpiło to po upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank, który zatonął pod ciężarem strat związanych z obligacjami z powodu gwałtownego wzrostu stóp procentowych.

Członkini Rady Ulrike Malmendier powiedziała, że ​​w przeciwieństwie do kryzysu finansowego z 2008 r., stabilność finansowa nie jest zagrożona, ale banki „należy bardziej trzymać za rękę” w obliczu szybko zmieniających się warunków.

Dane gospodarcze
Niższe stopy procentowe po wakacjach?
Dane gospodarcze
Adam Glapiński: Lek na inflację dobrze działa
Dane gospodarcze
Światowa gospodarka wychodzi na prostą. OECD radzi podnieść stopy procentowe w Polsce
Dane gospodarcze
Kolejne słabe dane z niemieckiego przemysłu
Dane gospodarcze
Bezrobocie najniższe we współczesnej historii Polski