Trudno okiełznać europejski wzrost cen

Inflacja konsumencka w strefie euro wyhamowała z 8,6 proc. w styczniu do 8,5 proc. w lutym. Oczekiwano jednak, że zejdzie ona do 8,2 proc.

Publikacja: 03.03.2023 03:00

Trudno okiełznać europejski wzrost cen

Foto: Adobe Stock

Licząc miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły o 0,8 proc., po styczniowym spadku o 0,2 proc. Mocno rozczarował odczyt inflacji bazowej (czyli nieuwzględniającej cen energii, paliw i żywności). Przyspieszyła ona z 5,3 proc. w styczniu do rekordowego poziomu 5,6 proc. w lutym, podczas gdy średnio prognozowano, że pozostanie na takim samym poziomie.

Ze wstępnych danych wynika, że spośród krajów strefy euro inflacja HICP (czyli liczona według koszyka Eurostatu) najwyższa była w lutym na Łotwie, gdzie wyhamowała do 20,1 proc., najniższa w Luksemburgu, gdzie zeszła do 4,8 proc. W Niemczech przyspieszyła ona z 9,2 do 9,3 proc., we Francji z 7 do 7,2 proc., w Hiszpanii z 5,9 do 6,1 proc., a we Włoszech zwolniła z 10,7 do 9,9 proc. We wszystkich czterech największych gospodarkach strefy euro była ona wyższa od prognoz. Te dane sugerują kolejne podwyżki stóp w strefie euro.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Dane gospodarcze
Polska kurczy się coraz szybciej. Jak wyjść z kryzysu demograficznego?
Dane gospodarcze
PMI dla polskiego przemysłu w dół. Optymizm w branży dawno tak nie tąpnął
Dane gospodarcze
Wojna celna poprawia atrakcyjność Polski. Skok inwestycji
Dane gospodarcze
Gospodarka USA gwałtownie zwalnia w związku z cłami Donalda Trumpa
Dane gospodarcze
Jaka jest naprawdę inflacja w Rosji? Obywatele nie wierzą statystykom
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku