Reklama
Rozwiń

Presja płacowa nie chce ustąpić

We wrześniu zatrudnienie i wynagrodzenia rosły wolniej niż w sierpniu. Ale w przypadku płac to tylko przejściowe wahnięcie. Do końca roku mogą się rozpędzić nawet do 8 proc.

Aktualizacja: 18.10.2017 09:24 Publikacja: 17.10.2017 20:49

Presja płacowa nie chce ustąpić

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Wrześniowe wskaźniki pokazały delikatne schłodzenie mocno rozgrzanego dotychczas rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 4,5 proc. rok do roku, podczas gdy w sierpniu o 4,6 proc. – wynika z wtorkowych danych GUS. W samym wrześniu przybyło 5,2 tys. miejsc pracy, czyli dwa razy mniej niż we wrześniu zeszłego roku (wówczas było to 11 tys.).

Z kolei przeciętne wynagrodzenie wzrosło we wrześniu o 6 proc. rok do roku. To mniej, niż oczekiwali ekonomiści ankietowani przez „Parkiet" (6,2 proc.) i mniej niż wzrost w sierpniu (6,6 proc.). Płace straciły nieco impet mimo wypłaty premii w górnictwie (m.in. w JSW), co zwykle mocno wpływa na ogólny wskaźnik, i podwyżek w kilku dużych firmach (np. PKP Cargo). Okazuje się, że czynnikiem osłabiającym wzrost płac mogła być niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe