Choć przepisy o Karcie Polaka się sprawdziły, coraz częściej słyszy się o potrzebie jej nowelizacji. Nad ujednoliceniem procedury wydawania Karty pracuje Rada do spraw Polaków na Wschodzie wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Ustawa z 2007 r. o ?Karcie Polaka przewiduje, że może być ona przyznana jedynie Polakom będącym obywatelami któregoś z 15 państw b. ZSRR. Potwierdza przynależność do narodu polskiego. Najwięcej wniosków o jej przyznanie przyjął polski konsulat we Lwowie.
– Najczęściej dyskutowaną kwestią jest to, czy ustawa powinna zostać rozciągnięta na cały świat, a zwłaszcza na państwa bałkańskie, w których mieszka spora mniejszość polska – mówi Artur Kozłowski, przewodniczący Rady do spraw Polaków na Wschodzie. – Z inicjatywą mógłby wystąpić minister spraw zagranicznych, odpowiedzialny w rządzie za funkcjonowanie ustawy.
–? Karta Polaka to ważny dla wielu osób dokument potwierdzający, że chociaż znaleźli się w obcym kraju, Polska ich widzi i docenia – mówi Piotr Kościński, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodaje, że nie sprawdziły się prognozy, że chętnych do otrzymania Karty Polaka mogą być miliony i spowoduje to implikacje polityczne.
Udany sprawdzian
Karta nie zapewnia uzyskania polskiego obywatelstwa, nie uprawnia do osiedlenia się czy stałego pobytu w Polsce. Jej posiadacz nie musi mieć jednak zezwolenia na pracę w Polsce, może tu podejmować i prowadzić działalność gospodarczą, studiować, korzystać ze świadczeń zdrowotnych w nagłych stanach i z ulg w przejazdach. Szybciej i łatwiej otrzyma też wizę.