ETS potwierdził tym samym swoje niedawne orzecznictwo, zgodnie z którym państwo członkowskie może wyłączyć z kręgu uprawnionych do niektórych świadczeń z zakresu pomocy społecznej obywateli innych państw członkowskich w trakcie pierwszych trzech miesięcy ich pobytu na terytorium tego państwa - m.in. takich jak niemieckie świadczenia na pokrycie kosztów utrzymania dla osób poszukujących pracy i ich dzieci (sygn. sprawy: C-299/14).
Dzisiaj Trybunał odpowiedział na pytanie sądu wyższej instancji właściwego w sprawach z zakresu zabezpieczenia społecznego dla kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, przed którym toczy się spór pomiędzy hiszpańską rodziną Pena-García a niemieckim urzędem pośrednictwa pracy.
Prawo niemieckie stanowi, że cudzoziemcy są co do zasady wyłączeni z kręgu uprawnionych do świadczeń z zakresu podstawowego zabezpieczenia w trakcie trzech pierwszych miesięcy swego pobytu.
Joel Pena Cuevas i jego syn przybyli do Niemiec z końcem czerwca 2012 r., kilka miesięcy po Jovannie Garcíi-Nieto i jej córce. W tym czasie J. García-Nieto wykonywała już legalną działalność zawodową w Niemczech, z tytułu której została, począwszy od lipca, objęta obowiązkowym systemem zabezpieczenia społecznego. W tym samym miesiącu rodzina zaczęła pobierać dodatki rodzinne, a z końcem sierpnia 2012 r. dzieci zaczęły uczęszczać do szkół.
Niemiecki urząd odmówił jednak przyznania Joelowi Peni Cuevasowi i jego synowi świadczeń za pierwsze trzy miesiące ich pobytu.