Głównym celem kampanii - jak informował w poniedziałek szef Urzędu ds. Cudzoziemców Rafał Rogala - jest przybliżenie cudzoziemcom przebywającym lub przyjeżdżającym do Polski zmian, które od 1 maja nastąpią w polskim prawie.
"To nie są zmiany kosmetyczne. Chcieliśmy dostosować prawo do zmieniającej się rzeczywistości. Zachęcić cudzoziemców do tego, by chętniej legalizowali swój pobyt" - mówił Rogala.
W ramach kampanii Urząd ds. Cudzoziemców przygotował m.in. ulotki i broszury dotyczące wydawania cudzoziemcom zezwoleń na pobyt i pracę, związane z problematyką małżeństwa, rodziny, działalnością gospodarczą. Przygotowane są też billboardy przedstawiające cudzoziemców, którzy od wielu lat mieszkają w Polsce i pracują np. jako lekarze, wykładowcy, piekarze, instruktorzy, inżynierowie. W telewizji i radiu będą też puszczane spoty z ich udziałem. Działa już strona internetowa www.cudzoziemcy.gov.pl.
"Cieszę się bardzo z kampanii, która ociepla nasz, cudzoziemców wizerunek" - mówiła dziennikarzom jedna z bohaterek kampanii, mieszkająca w Polsce instruktorka jazdy konnej Jana Krynicka z Uzbekistanu. Jej zdaniem dzięki nowej ustawie zlikwidowanych zostanie wiele ludzkich dramatów.
Zgodnie z nową ustawą będzie można uzyskać dwa rodzaje zezwoleń na pobyt w Polsce - czasowe i stałe (do tej pory zamiast stałego było zezwolenie na osiedlenie się). Regulacja wydłuża też z 2 do 3 lat maksymalny okres, na który cudzoziemcom może być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce i umożliwia wystąpienie z takim wnioskiem w dowolnym momencie legalnego pobytu (teraz obowiązuje termin przynajmniej 45 dni przed końcem ważności wizy lub aktualnego zezwolenia na pobyt).