HFPC: łączenie rodzin cudzoziemców nie przynosi oczekiwanych efektów

Choć od 2003 r. obowiązują przepisy imigracyjne, które na szczeblu Unii regulują prawo do łączenia rodzin obywateli państw trzecich, to jednak w 2013 r. żadna osoba nie wnioskowała o takie zezwolenie.

Publikacja: 04.08.2014 13:37

Osoby przebywające w Polsce czasowo, bez rodziny, nastawione na zarabianie pieniędzy, mają zupełnie

Osoby przebywające w Polsce czasowo, bez rodziny, nastawione na zarabianie pieniędzy, mają zupełnie inne cele, priorytety, obowiązki i sposoby spędzania czasu niż cudzoziemcy mieszkający z rodziną.

Foto: www.sxc.hu

Poszczególne państwa UE różnie interpretują oraz stosują przepisy wynikające z dyrektyw. Obecnie Komisja Europejska prowadzi proces konsultacji wytycznych, które mają ujednolicić praktykę w tym zakresie.

Zdaniem prawniczki Małgorzaty Jaźwińskiej z Helsińskiej Fundacji, która również uczestniczyła w konsultowaniu wytycznych, definicja rodziny jest zbyt wąska. – Oznacza to, że np. cudzoziemiec nie może złożyć wniosku o pobyt czasowy dla pełnoletniego członka rodziny, czyli matki, ojca lub dziadka i babci – tłumaczy Małgorzata Jaźwińska.

Z doświadczenia HFPC wynika, że osoby, które mogłyby skorzystać z prawa do łączenia rodzin z przyczyn kulturowych rezygnują z jego realizacji. „Nie mają możliwości połączenia całej rodziny w związku z uzyskaniem pełnoletniości przez część ich dzieci" – tłumaczy Jaźwińska. „Często naraża to rodziców na konieczność wybrania pomiędzy swoimi dziećmi lub pomiędzy dziećmi a małżonkiem" – dodaje.

Natomiast w sytuacji, gdy dane państwo członkowskie dopuszcza jedynie możliwość łączenia rodziców z niepełnoletnimi dziećmi, szczególnie istotne staje się szybkie i sprawne postępowanie. W przeciwnym wypadku przewlekłość ze strony organów państwowych może skutecznie pozbawić niepełnoletnie dziecko prawa do łączenia rodzin, jeśli w trakcie postępowania uzyska pełnoletniość.

„Kolejnym problemem napotykanym przez cudzoziemców, którzy chcą skorzystać z procedury łączenia rodzin jest konieczność posiadania wszystkich dokumentów w kraju, w którym składany jest wniosek" – mówi Małgorzata Jaźwińska. Dlatego też w ramach konsultacji HFPC apeluje o umożliwienie cudzoziemcom składania części dokumentów zarówno w państwie docelowym, gdzie już jest obecny członek rodziny, jak również w placówkach dyplomatycznych i konsularnych tego państwa.

Jednocześnie HFPC poparła stanowisko Komisji dotyczące wymogu posiadania stabilnych i regularnych środków przez członka rodziny wnioskującego o połączenie z rodziną. Według Komisji środkami takimi mogą być prywatne środki już zgromadzone przez cudzoziemca, a nie jedynie te regularnie wpływające, jak to określa prawo krajowe.

Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców w 2012 r. tylko 3, a w 2014 jedna osoba ubiegały się o łączenie rodzin, które posiadały status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą. W 2013 r. żadna osoba nie wnioskowała o takie zezwolenie.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku