Uchodźcy, którzy nie mają odpowiednich dokumentów, będą mogli bezpłatnie potwierdzić ukończenie studiów. Takie zmiany wprowadza wchodząca w życie w sobotę nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przewidziano w niej też procedury uznawania kwalifikacji w zawodach regulowanych, takich jak lekarz, weterynarz, aptekarz, architekt czy pielęgniarka.
Zmiany mają także ułatwić małoletniemu, który otrzymał ochronę międzynarodową, poszukiwanie rodziny. Szef Urzędu ds. Cudzoziemców będzie musiał mu pomóc nawiązać kontakt z organizacjami, które zajmują się takimi sprawami.
Zgodnie z nowelizacją osoby ubiegające się o status uchodźcy, które nie posiadają dowodów potrzebnych do jego nadania, będą zobowiązane przedstawić informacje niezbędne do ustalenia stanu faktycznego, w tym o swoich przeszłych doświadczeniach. W ustawie określono też warunki, od których uzależnione jest uwzględnienie wniosku, jeśli oświadczenia wnioskodawcy nie zostały poparte żadnymi dowodami. Wymienia też przesłanki, jakie urząd powinien wziąć pod uwagę, rozpatrując wniosek o nadanie statusu uchodźcy. Między innymi ma ustalić, czy działania, których doświadczył, stanowią prześladowanie.
Osoby, które uzyskały w Polsce status uchodźcy lub udzielono im ochrony uzupełniającej, będą mogły skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych po spełnieniu dwóch warunków: zamieszkania w Polsce i kryterium dochodowego. Nie będzie konieczne posiadanie obywatelstwa polskiego.
W nowelizacji znalazła się też regulacja, która pozwoli na uzyskanie prawa pobytu rodzinom osób objętych ochroną międzynarodową.