Trudniej dać pracę obcokrajowcom

Polak zawsze będzie miał pierwszeństwo w dostępie do pracy przed cudzoziemcem.

Publikacja: 30.04.2015 08:12

Trudniej dać pracę obcokrajowcom

Foto: 123rtf

Pracodawca, który po 2 maja bez uzasadnienia odmówi zatrudnienia osoby wytypowanej przez urząd pracy, bo chce powierzyć etat cudzoziemcowi, może sobie zamknąć drogę do uzyskania dla niego zezwolenia na pracę w swojej firmie. Starosta nie wyda mu pozwolenia. Takie zmiany wprowadza rozporządzenie w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca, które zastępuje dotychczas obowiązujący akt.

– Istotną zmianą jest też zawężenie kręgu osób mających pierwszeństwo w dostępie do rynku pracy – mówi Karolina Mazurczak ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Grono potencjalnych kandydatów zostało bowiem ograniczone do Polaków, obywateli Unii i tych cudzoziemców, którzy są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, m.in. uchodźców i osób, które posiadają zezwolenie na pobyt stały.

– Pracodawca, który chce zatrudnić konkretnego pracownika, będzie więc musiał jeszcze staranniej przemyśleć, jakie wymagania powinien mu postawić i jak uzasadnić, dlaczego właśnie jemu chce dać pracę - podkreśla Karolina Mazurczak.

Jeśli jakiś Polak spełni wymagania pracodawcy, cudzoziemiec nie ma co liczyć na zatrudnienie.

Nowym rozwiązaniem jest także konieczność dołączenia do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca oryginału informacji od starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych. Dokument ten nie będzie mógł być wykorzystywany wielokrotnie w kolejnych postępowaniach dotyczących różnych cudzoziemców.

Nowością jest też to, że starosta będzie mógł skrócić okres ważności wydawanej przez siebie informacji o niezaspokojeniu potrzeb kadrowych ze 180 do 90 dni, licząc od dnia złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na pracę.

podstawa prawna: rozporządzenie z 1 kwietnia 2015 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę DzU z 17 kwietnia, poz. 543

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku