Tegoroczny wzrost liczby cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Europie jest zmianą w stosunku do trendu spadkowego odnotowanego w 2018 r. Wówczas wnioski złożyło prawie 634,7 tys. osób, czyli o ok. 10 proc. mniej niż w 2017 r. Liczba zarejestrowanych w tym roku spraw jest jednak niższa względem lat 2015-2016.
Czytaj także: Białorusini drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce
W I półroczu głównymi krajami pochodzenia wnioskodawców były Syria, Afganistan oraz Wenezuela. Największe wzrosty odnotowano wśród cudzoziemców z krajów Ameryki Południowej. Ponad 25 proc. spraw dotyczyło obywateli państw zwolnionych z obowiązku wizowego. Liczba wniosków składanych po raz kolejny w tym samym państwie członkowskim pozostała na poziomie ok. 10 proc.
Do końca czerwca kraje UE+ wydały w pierwszej instancji 277,7 tys. decyzji ws. ochrony międzynarodowej, w tym 95,3 tys. pozytywnych. W 70 proc. rozstrzygnięć przyznano status uchodźcy, a w 30 proc. ochronę uzupełniającą. Najczęściej ochronę międzynarodową otrzymywali obywatele Syrii i Jemenu (po 86 proc.) oraz Erytrei (80 proc.).
Istotnym wskaźnikiem obrazującym obciążenie urzędów migracyjnych państw członkowskich w zakresie prowadzenia spraw uchodźczych są dane dotyczące trwających postępowań. Według stanu na koniec czerwca, ok. 439 tys. spraw było w trakcie rozpatrywania na etapie pierwszej instancji.