W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Jej autorem jest rząd.
Nowe przepisy zwiększają katalog dokumentów, jakie notariusze mają obowiązek przesyłać Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Oprócz dotychczasowych aktów notarialnych będą przekazywać akty poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia, umowy zbycia udziałów, akcji itp.
Więcej dokumentów będą przesyłać do tego resortu także sądy. Chodzi o dokumenty składane do akt rejestrowych, z których wynikałoby nabycie lub objęcie przez cudzoziemców akcji, udziałów albo ogółu praw i obowiązków w spółkach handlowych będących właścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości położonych w Polsce.
Organy administracji publicznej będą przesyłać ministrowi ostateczne decyzje administracyjne, na podstawie których cudzoziemiec nabył nieruchomość. Obecnie szef resortu spraw wewnętrznych uzyskuje informacje wyłącznie od notariuszy i z sądów.
Posiadanie pełnych danych w sprawach nabycia nieruchomości przez cudzoziemców zależy w dużej mierze od terminowości przesyłania dokumentów. Tylko w latach 2011–2013 ujawniono blisko 1300 przypadków nieterminowego przekazania aktów notarialnych. W 2014 r. i 2015 r. odnotowano natomiast odpowiednio: 449 i 318 takich opóźnień.