"Cieszę się z osiągniętego dziś porozumienia Rady Europejskiej w sprawie wzmocnienia unijnych zasad opodatkowania dochodów z oszczędności. Jest to niezbędne, by umożliwić państwom członkowskim ukrócenie defraudacji podatkowych i unikania płacenia podatków" - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Dodał, że w ten sposób UE wysyła jasny przekaz, że jest w pełni zaangażowana na rzecz jednego, globalnego standardu automatycznej wymiany informacji podatkowych.
Dyskusja nad rewizją dyrektywy o opodatkowaniu oszczędności trwała od 2008 r.; jej przyjęcie blokowały Austria i Luksemburg, którym zależało na utrzymaniu tajemnicy bankowej, przyciągającej bogatych inwestorów. Ostatnio opierał się już tylko Luksemburg. Nowelizacja dyrektywy rozszerza zakres przychodów nią objętych, a więc także wymianę informacji między krajami UE, o dochody z oszczędności zgromadzone m.in. w funduszach czy trustach.
Nowe przepisy zobowiążą kraje UE do automatycznej wymiany informacji po to, żeby odsetki od oszczędności w jednym kraju wypłacone rezydentom innego kraju były opodatkowane zgodnie z przepisami obowiązującymi w kraju rezydenta.
Komisja Europejska przekonywała, że wzmocniona dyrektywa o opodatkowaniu oszczędności jest kluczowa, by lepiej ścigać oszustów podatkowych i by zamknąć luki prawne, które w tej chwili są przez nich wykorzystywane. KE wylicza, że na skutek oszustw podatkowych UE traci rocznie ok. jednego biliona euro.