Szwedzka sieć sklepów z meblami i wyposażeniem wnętrz oświadczyła, że zapłaciła efektywny podatek od przedsiębiorstw ok.19 proc. w 2015 r.

Opracowanie zamówione przez partię Zielonych w Parlamencie Europejskim stwierdza, że światowy lider w handlu meblami był w stanie uchylać się od podatków, transferując dochody z tantiem poprzez filię zarejestrowaną w Holandii,  prawdopodobnie do Luksemburga i Liechtensteinu. Dodaje, że sieć korzystała także z korzystnych rozwiązań podatkowych w Luksemburgu i Belgii.

Komisja Europejska, która poleciła wcześniej władzom Holandii i Luksemburga odzyskać po 30 mln euro od sieci kawiarni Starbucks i Fiata Chrysler Automobiles, teraz stwierdziła, że przyjrzy się tej nowej sprawie.

- Komisja przyjęła do wiadomości raport i jego ustalenia i zbada je szczegółowo - powiedziała rzeczniczka Vanessa Mock.

Kolej na IKEA

Po Google, Amazonie i Facebooku przyszła kolej na IKEA. Eurodeputowanym nie spodobało się manipulowanie przy podatkach w latach 2009-14. Autorzy raportu przedstawili jedną z technik stosowanych przez sieć: każdy jej sklep przekazuje tantiemy do spółki w Leyden w Holandii, która pełni jedynie rolę przekaźnika. Filia otrzymała w tej sposób 14,3 mld euro z całego świata, a IKEA uniknęła zapłacenia podatku 84 proc. od dochodów z tantiem. Ostateczna liczba jest jednak trudna do ustalenia z braku dostępnych danych.

Pieniądze te wychodzą z Holandii i trafiają w większości do Liechtensteinu. - Tylko w 2014 r. straty podatkowe Niemiec wyniosły 35 mln euro, Francji 24 mln i Belgii 7,5 mln - szacuje raport.

Eurodeputowani przekazali te ustalenia komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager i ds. gospodarczo-walutowych Pierre Moscovici i zwrócili się do nich o wszczęcie postępowania dla sprawdzenia, czy doszło do naruszenia europejskich przepisów o konkurencji.

Metoda optymalizacji

Autopromocja
CYFROWA.RP.PL

Jak cyfrowa rewolucja wpływa na biznes i życie codzienne

CZYTAJ WIĘCEJ

Szwedzi opracowali w latach 70. bardzo wyrafinowaną metodę uchylania się od płacenia podatków w kraju swej działalności. Spółka holdingowa zarejestrowana w Holandii pozwala im unikać płacenia podatków od wszystkich dochodów osiąganych z praw do własności intelektualnej.

Ośrodkiem systemu jest Luksemburg, pozwalający gromadzić wszystkie korzyści z największych rajów podatkowych świata. IKEA zarejestrowała tam główna spółkę Inter IKEA Holding, która jest właścicielem pośrednio i bezpośrednio - licznych filii na świecie przesyłających jej swe zyski.

Sieć korzysta też z Holandii, Belgii, Cypru i bardziej egzotycznych ośrodków finansowych, jak Antyle Holenderskie czy brytyjskie Wyspy Dziewicze.

Wraz ze zmianami przepisów Wielkiego Księstwa, IKEA dostosowała się do nowej sytuacji. W 2009 r. zamieniła stary holding na nowy, który skorzystał ze zwolnienia z opodatkowania dywidendy. Luksemburg pobiera zwykle 15 proc., ale wszystkie zasoby nowego holdingu szacowane na 5 mld euro w 2009 r. mogły zostać rozdane akcjonariuszom bez żadnych kosztów. Oszczędności na tej operacji wyniosły nawet 735 mln euro.

IKEA utworzyła też wewnętrzny bank, oferujący środki finansowe filiom sieci na świecie, który również korzysta z wewnętrznych pożyczek, b.nisko oprocentowanych. Bank jest finansowany przez spółkę na Antylach Holenderskich i ma filię w Szwajcarii, korzystającą z niskich stawek podatku. Bank zapewnia dodatkowe miliony euro oszczędności na podatkach.

IKEA wyjaśnia

Sama IKEA stwierdziła, że nie zna jeszcze zawartości raportu i nie może go skomentować. Oświadczyła jednak, ze odprowadziła podatki od przedsiębiorstw w wysokości 822 mln euro według stawki 19 proc. Poza tym zapłaciła dodatkowe 700 mln euro innych podatków, np. od nieruchomości.

- Grup IKEA płaci podatki zginie z ustawami i przepisami gdziekolwiek jesteśmy obecni jako detalista, producent czy w jakiejkolwiek innej roli. Jesteśmy mocno przywiązani do prowadzenia działalności w odpowiedzialny sposób i do przyczyniania się społecznościom tam gdzie działamy - stwierdza komunikat sieci.