Strajki zdławią plany rządu

Związki zawodowe mogą wywrócić rządowy program prywatyzacji

Publikacja: 08.08.2009 06:32

Aleksander Grad

Aleksander Grad

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Wielki plan prywatyzacyjny ministra skarbu Aleksandra Grada może lec w gruzach. KGHM szykuje się do strajku. Związkowcy grup energetycznych – Enei i Tauronu – nie wykluczają takiego scenariusza.

– Kryzys nie usprawiedliwia szybkiej sprzedaży Enei i to od razu wszystkich akcji Skarbu Państwa – mówi przewodniczący energetycznych związków zawodowych Janusz Śniadecki.

Związki zawodowe Enei najpierw napisały list do premiera z sugestią wstrzymania sprzedaży spółki inwestorowi branżowemu. Wskazali na wiele nieprawidłowości w zarządzaniu grupą. Janusz Śniadecki zapowiada, że jeśli minister skarbu będzie kontynuował przetarg, to może dojść do akcji protestacyjnej i strajku w grupie. – Nie rozumiemy determinacji Aleksandra Grada i obawiamy się, że wycena firmy nie będzie właściwa, więc stracą na tym wszyscy, tak państwo jak i pracownicy, którzy mają przydzielone akcje.

Wiceminister skarbu odpowiedzialny za energetykę Jan Bury jest wyraźnie zaskoczony postawą związków zawodowych. – Od dawna było wiadomo, że wybierzemy inwestora i chcemy przed końcem roku sfinalizować transakcję – mówi „Rz”. I zapewnia, że inwestor będzie musiał zapłacić dodatkowo za przejęcie kontroli nad poznańską firmą. A to oznacza, że wycena pakietu akcji tylko według kursu giełdowego, czyli na ok. 6 mld zł, nie wystarczy do wygrania przetargu.

Janusz Śniadecki przypomina, że związkowcy próbowali od wielu miesięcy nawiązać dialog z resortem skarbu, ale bez efektów. – Skoro minister jest zdeterminowany, to my także, dlatego strajk może wybuchnąć – dodał.

Przeciw sprzedaży akcji inwestorowi branżowemu są związki zawodowe w grupie Tauron, która jest drugą co do wielkości w kraju. Sytuację zaostrzyły wczorajsze doniesienia „Gazety Wyborczej” o tym, że na wniosek wicepremiera Waldemara Pawlaka spółka zamiast na giełdę trafi w ręce inwestora zagranicznego. – Zaakceptowaliśmy plan debiutu giełdowego Taurona zapisany w rządowym programie dla energetyki i nie zgadzamy się na jego zmianę – mówi „Rz” szef „Solidarności” w PKE należącym do Taurona Zdzisław Przydatek. – Liczymy na rozsądek rządu, ale jeśli rząd zmieni program, rozważymy akcję protestacyjną. Wczoraj wieczorem resort gospodarki opublikował komunikat, w którym zaprzeczał doniesieniom „Gazety Wyborczej”.

W poniedziałek decyzja o strajku może zapaść w KGHM, gdyż spotyka się tam 14 organizacji związkowych. – Na początku w grę wchodzi przynajmniej dwugodzinny strajk ostrzegawczy – mówi Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący ZZ Pracowników Przemysłu Miedziowego. Komisja zakładowa „S” największej kopalni grupy – Zakładów Górniczych Rudna – wczoraj przekształciła się w komitet strajkowy. – Atmosfera w zakładzie jest napięta, ludzie czują się oszukani i zniesmaczeni zachowaniem ministra skarbu i rządu – mówi „Rz” Józef Czyczerski, szef „S”. – Zaprosiliśmy premiera do odwiedzin KGHM i merytorycznej dyskusji, ale nie dostaliśmy odpowiedzi. Może jak przejdziemy do czynów, przestaną się nami bawić. Związkowcy są przeciwni sprzedaży jakiejkolwiek części posiadanego przez Skarb Państwa mniejszościowego pakietu 41,76 proc. udziałów w KGHM.

Rada Ministrów we wtorek podejmie decyzję o przyszłości prywatyzowanych firm. – Większość z nich to firmy znajdujące się w planie prywatyzacji na lata 2009 – 2011, tyle że przewidziano dla nich nowe tryby lub terminy prywatyzacji – mówi wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. Dokument, którego zmodyfikowaną wersję rząd przyjął w lutym, zakładający sprzedaż 802 firm do końca 2011 r., wciąż obowiązuje.

[i]

as, es[/i]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorek:[mail=b.chomatowska@rp.pl]b.chomatowska@rp.pl[/mail], [mail=a.lakoma@rp.pl]a.lakoma@rp.pl[/mail][/i]

Wielki plan prywatyzacyjny ministra skarbu Aleksandra Grada może lec w gruzach. KGHM szykuje się do strajku. Związkowcy grup energetycznych – Enei i Tauronu – nie wykluczają takiego scenariusza.

– Kryzys nie usprawiedliwia szybkiej sprzedaży Enei i to od razu wszystkich akcji Skarbu Państwa – mówi przewodniczący energetycznych związków zawodowych Janusz Śniadecki.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu