Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. Projekt przewiduje utrzymanie do 31 grudnia 2016 r. obecnie obowiązujących stawek VAT: 23 proc. i 8 proc.
W budżecie pusto, wyższy VAT konieczny
Jak informuje CIR przedłużenie obowiązywania obecnych stawek wynika z potrzeby ograniczenia nierównowagi finansów publicznych, jak również słabej koniunktury na głównych rynkach eksportowych, ograniczającej wzrost gospodarczy. CIR przypomniało, że przyjęte w kwietniu "Aktualizacja Programu Konwergencji na rok 2013", "Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016" zakładały utrzymanie aktualnych stawek VAT na niezmienionym poziomie.
Rząd, podnosząc od 2011 r. VAT o 1 pkt, zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, w 2014 r. i taki też zapis figuruje w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Jednak już od wiosny br. przedstawiciele rządu informowali, że VAT nie spadnie z powodu trudnej sytuacji budżetu.
Nowa reguła wydatkowa
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął także projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, który zakłada wprowadzenie nowej, stabilizującej reguły wydatkowej.
Zgodnie z projektem zmiana ma zapewnić długookresową stabilność finansów państwa oraz sprzyjać stabilności makroekonomicznej. Nowe regulacje będą działać w taki sposób, że ograniczą wzrost wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych do średniego tempa wzrostu PKB. W efekcie w okresie dobrej koniunktury wydatki będą rosły wolniej niż PKB, a w okresie spowolnienia gospodarczego – szybciej.