Strategia to dokument obejmujący czteroletnią prognozę zarządzania długiem Skarbu Państwa, który resort finansów przygotowuje co roku wraz z projektem budżetu na przyszły rok. "Wielkości zawarte w obecnym dokumencie uwzględniają wartości przedstawione w projekcie budżetu państwa na 2015 rok" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.
W dokumencie przyjęto, że w 2015 relacja długu do PKB ustabilizuje się na poziomie zbliżonym do roku 2014 lub nieznacznie go przekroczy. Założono, że na koniec 2014 r. relacja ta spadnie do 47,7 proc. z 53,9 proc. w 2013 r. W kolejnych latach dług do PKB będzie spadać, a w 2018 r. osiągnie poziom 44,5 proc. Zaznaczono, że w całym okresie objętym strategią wskaźnik ten będzie wyższy niż 43 proc., ale nie przekroczy 48 proc. PKB, czyli progu zawartego w stabilizującej regule wydatkowej (SRW).
Według rządu przyjęte wielkości oznaczają, że nie ma niebezpieczeństwa uruchomienia sankcji wynikających z przekroczenia progu 55 proc. Zgodnie ze strategią w 2015 r. przewidziano spadek relacji kosztów obsługi długu Skarbu Państwa do PKB do poziomu 1,8 proc. W następnych latach koszty te będą maleć, by w 2018 r. stanowić 1,6-1,7 proc. PKB.
W dokumencie przyjęto, że zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego (jst) oraz ich związków będzie rosło do 2016 r., a od 2017 r. zakłada się powolny spadek długu jst.
Do zagrożeń dla Strategii zaliczono m.in. wolniejszy wzrost PKB, czy wyższe stopy procentowe, będące konsekwencją odmiennej od zakładanej sytuacji makroekonomicznej. Zagrożenie mogą być też konsekwencją uwarunkowań międzynarodowych, np.: słabszego tempa wzrostu gospodarczego w Europie i USA, odpływu kapitału pożyczkowego, konfliktu na Ukrainie.