Reklama
Rozwiń

Putin z Merkel śpiewają o Nord Stream-2

Duet przywódców Niemiec i Rosji ogłosił, że Nord Stream-2 to projekt korzystny i konkurencyjny. Także w innych sprawach gospodarczych Angela Merkel i Władimir Putin mieli to samo zdanie.

Aktualizacja: 19.08.2018 18:20 Publikacja: 19.08.2018 17:46

Angela Merkel i Władimir Putin

Angela Merkel i Władimir Putin

Foto: AFP

Podczas spotkania w sobotę wieczór w rządowej rezydencji pod Berlinem kanclerz Angela Merkel i prezydent Władimir Putin rozmawiali o możliwych sankcjach (USA -red) związanych z realizacją rozbudowy gazociągu północnego, podała agencja Prime.

Czytaj także: Kreml boi się o Nord Stream-2

„Wprowadzenie sankcji wobec Nord Stream-2 przeciąga się. Podczas spotkania obie strony podkreśliły, że projekt jest wyłącznie komercyjny, korzystny i konkurencyjny. Dlatego trzeba podjąć działania, by go ochronić od możliwych obciążeń, działań szkodliwych ze strony osób trzecich. Tak by ostatecznie doprowadzić do jego zakończenia. I Putin i Merkel zgodzili się, że nie jest właściwym upolitycznienie Nord Stream-2" - mówił zawile Dmitrij Pieskow rzecznik Kremla.

Rzecznik dodał, że rozmowy były długie. Dominowały sprawy energetyczne. Merkel i Putin omówili m.in. kwestię tranzytu gazu przez Ukrainę. Przed spotkaniem zapewniali, że nawet po uruchomieniu Nord Stream-2 tranzyt będzie kontynuowany. Teraz wyrazili żal w związku z „ totalnym poślizgiem realizacji porozumień z Mińska".

Przywódcy Niemiec i Rosji jednym głosem mówili o swoim niepokoju z powodu „niejasnych perspektyw przedłużenia kończącej się ustawy o szczególnym statusie Donbasu. Ustawa ta stanowi ważny składnik porozumień mińskich".

Reklama
Reklama

Putin ze swojej strony zapewnił, że będzie dalej prowadził dialog z niemieckim biznesem (Niemcy co roku skarżą się Putinowi na rosyjską biurokrację, korupcję - red).

„Prezydent i kanclerz z zadowoleniem odnotowali rosnącą dynamikę wzajemnych obrotów towarowych. Putin podkreślił, że regularnie spotyka się z szefami największych koncernów niemieckich i będzie dalej to robił" - podkreślił Pieskow.

Strony rozmawiały też o polityce taryfowej „niektórych państw" (chodzi o USA -red) oraz o irańskim porozumieniu jądrowym.

Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama