Artykuł powstał we współpracy z ESI
GFN 2021 to jedyna międzynarodowa konferencja, która skupia się na roli potencjalnie mniej szkodliwych produktów nikotynowych, które mogą pomagać ludziom przestać palić. Wśród nich są e-papierosy, saszetki nikotynowe, tytoń doustny oraz podgrzewane produkty tytoniowe.
Jest to szybko rozwijający się segment rynku, na którym w ciągu ostatnich 10–15 lat pojawiło się wiele nowych produktów, w których tytoń nie jest spalany tak, jak w tradycyjnych papierosach, bądź które w ogóle nie zawierają tytoniu, tylko nikotynę. Analiza nowych trendów w tej branży stanowi również wyzwanie dla rządów, które rozważają, jaki rodzaj polityki i regulacji będzie w tym przypadku odpowiedni. GFN bierze pod lupę szybko rozwijający się obszar badań związanych z nikotyną i korzystaniem z niej, jak też działania polityczne i regulacyjne.
E-papierosy pomocne przy odchodzeniu od palenia
Skąd takie podejście? Otóż, jak tłumaczą organizatorzy GFN, palenie tytoniu jest najbardziej szkodliwym sposobem używania nikotyny z uwagi na substancje smoliste i gazy zawarte w dymie papierosowym. Wiele osób ma trudności z rzuceniem palenia, ponieważ trudno jest im obejść się bez nikotyny. I to właśnie udostępnianie produktów potencjalnie niższego ryzyka może pomóc ludziom przestać palić i ograniczyć w ten sposób negatywny wpływ na zdrowie.
Jak stwierdził prof. Gerry Stimson, emerytowany profesor w Imperial College London: „98 milionów konsumentów na całym świecie już przestawiło się na mniej szkodliwe produkty nikotynowe. W Wielkiej Brytanii agendy rządowe wspierają e-papierosy jako narzędzie zmierzające do rzucenia palenia. Są one obecnie najpopularniejszym narzędziem pomagającym w rzuceniu palenia. Z kolei dr Derek Yach, prezes Fundacji na rzecz Świata Wolnego od Palenia, zauważył, że „instytucje publiczne, które wsłuchują się w głosy płynące ze świata naukowego, doszły do tego jednego wniosku: produkty o zmniejszonej szkodliwości mogą odgrywać ważną rolę w zwalczaniu problemu tytoniowego".